‘En çok öğrencilerimizi özledik’

‘En çok öğrencilerimizi özledik’

Tamer Arda Erşin işlerine dönmek için yaptıkları açlık grevinin 56. gününde olan Akademisyen Nuriye Gülmen ve Öğretmen Semih Özakça ile konuştu.

Tamer Arda ERŞİN
Ankara

Olağanüstü hal (OHAL) KHK’si ile ihraç edilen Akademisyen Nuriye Gülmen ve Öğretmen Semih Özakça, işlerine sahip çıkmak için başlattıkları açlık grevinde ikinci ayı geride bırakmak üzereler. Geçtiğimiz günlerde basın toplantısı düzenleyen insan hakları örgütleri ve sağlıkçılar, Gülmen ve Özakça’nın durumunun kritik aşamaya girdiğine dikkat çektiler. Gazetemize konuşan Gülmen ve Özakça da en çok öğrencilerini özlediklerini söylüyor. 

56. GÜN GERİDE KALDI

Nuriye Gülmen,  Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde akademisyendi. Semih Özakça ise Mardin’in Mazıdağı ilçesindeki Cumhuriyet İlkokulunda üç yıldır sınıf öğretmenliği yapıyordu. İkisi de OHAL KHK’si ile ihraç edildi. Gülmen, “Nâzım Hikmet’in Yusuf ile Menofis ve Ferhad ile Şirin oyunlarında toplumcu gerçekçilik bağlamında yeniden yazma pratiği” isimli tez yazmıştı. İhraç edilmese doktorasını tamamlayacaktı. Özakça ise daha öğretim hayatına yeni başlayan çocuklar yetiştiriyordu. İki eğitimci ihraç edildikten sonra Ankara’da Yüksel Caddesi’nde oturma eylemi başlattılar. Polis tarafından defalarca darbedilerek gözaltına alındılar. Devletin görmezlikten geldiği eylemleri nedeniyle CNN International, Akademisyen Gülmen’i 2016’nın önde gelen sekiz kadını arasında gösterdi. 

Daha sonra Gülmen ve Özakça açlık grevine başladılar. 56. gün geride kaldı. Artık yaşamsal olarak kritik aşamadalar. Bu aşamada açlık grevini bıraksalar bile belki vücutlarında onarılamaz izler kalacak. 

‘İŞİME DÖNMEK İSTİYORUM’

Öğretmen Semih Özakça, ihraçlarından sonra velilerinin görevine geri dönmesi için okula dilekçe verdiğini, öğrencilerinin ve velilerinin kendisine destek olduğunu söyledi. Açlık grevinde olmalarına karşın yaşamayı sevdiklerini belirten  Özakça, “Bu çelişki gibi gelebilir ama işimize ekmeğimize dönmek istiyoruz. Ekmek iş olmadan sağlık dahi olmuyor” dedi. İşine geri dönmesi halinde öğrencileriyle kurduğu hayali de anlatan Özakça, “Öğrencilerime geri kavuşup kucaklaştığımda onların derdini dinlemek, onlarla top oynamak istiyorum. Derslerimiz sırasında eğlenmek istiyorum. Gerçekten özledim” dedi. 

‘SADECE ONURLU YAŞAMAK İSTİYORUZ’

Akademisyen Nuriye Gülmen “İhraç edilmeseydim Filistin direniş edebiyatı üzerine çalışmayı düşünüyordum” diyerek eylemlerini anlattı: “Yaşam elbette çok kıymetli, bu ülkede halktan olan her insanın yaşamı çok kıymetli. Ancak daha iki buçuk ay önce bir çocuk açlıktan öldü bu ülkede onun yaşamı değerli değil miydi? Onun yaşamının değerli olduğunu vurgulayacak bir bilince çıkarabildik mi? Biz sadece onurlu yaşamak istiyoruz.”

www.evrensel.net