30 Haziran 2012 07:56

Zulme rıza zulümdür

Kayıp mücadelelerinin 379’uncu haftasında 18 yıl önce gözaltına kaybedilen Mehmet Can Ayşin’in ailesinin yaşadığı “zulme” dikkat çeken Cumartesi Anneleri, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye için yaptığı vicdan çağrısına karşılık, “Kayıp ailelerine yaptığı zulüm karşısında biz de kendisi

Zulme rıza zulümdür

Paylaş

Yıllardır adalet arayışlarını sürdüren Cumartesi Anneleri, eylemlerinin 379’uncu haftasında da Galatasaray Meydanı’ndaydı. “Failler belli, kayıplar nerede?” pankartının açıldığı eylemde, katledilen ve kaybedilen kişilerin fotoğrafları taşındı. Anneler bu hafta ilk olarak gözaltında kayıpların simgelerinden Hasan Ocak’ın babası Baba Ocak’ı ölümünün 11’inci yıldönümünde andı. Baba Ocak’ın oğlunun mezarı bulunduğunda bunu “düğün” olarak nitelendirdiği belirtilerek, “Daha o zaman bir kaybın mezarını bulmanın düğün olduğunu anlamıştı. Onu unutmayacağız” denildi.

Daha sonra kayıp yakınlarından Mine Nazari, 18 yıl önce Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Kılıç (Mizag) köyünden alınarak, kaybedilen Mehmet Can Ayşin’in kaybolma hikayesini anlattı. Nazari, 8 Mayıs 1994’de askerlerin köy ve çevresinde operasyon yaptıktan sonra bütün erkekleri gözaltına alıp, 6-7 saat yürüterek Lice Jandarma Komutanlığı’na götürdüğünü 2 gün sonra 8 köylüyü tutup diğerlerini serbest bıraktıklarını hatırlattı. 8 gün içinde Ayşin dışında diğer köylülerin serbest bırakıldığını, ancak Ayşin’in gözaltına alındığının inkar edildiğini dile getiren Nazari, gözaltına alınanların Ayşin için tanıklık yaptığını, ailenin Diyarbakır DGM Savcılığına başvurduğunu, ancak savcının dilekçeyi almadığını, Lice Savcılığı, OHAL Valiliği, Diyarbakır Valiliği ve TBMM İnsan Hakları Komisyonuna yapılan hiçbir başvurunun sonuç vermediğini söyledi.

DEVLET YİNE KAYBEDENLERE İNANDI

Lice Tabur Komutanlığının operasyon düzenlemediği ve köyden kimseyi almadıklarına dair yaptığı açıklamanın üzerine Diyarbakır Vali Yardımcısının aileye, “Size mi inanayım yoksa tabur komutanına mı?” dediğini aktaran Nazari, devletin her zamanki gibi kaybedilenin ailesine değil kaybedenlere inandığının altını çizdi. Olayla ilgili bugüne kadar hiçbir soruşturma açılmadığını ifade eden Nazari, “Kendi yönettiği topraklarda kayıp ailelerine yaşatılan zulüm karşısında susan Başbakan Suriye için küresel vicdan çağrısı yapıyor. Kayıp ailelerine yaptığı zulüm karşısında biz de kendisine çağrı yapıyoruz: Zulme ortak olmayın, zulme rıza zulümdür, zalimlerin yanında yer almak zalimliği benimsemektir” dedi. (İSTANBUL)

ÖNCEKİ HABER

Bozdağ: ÖYM tasarısı bugün Meclis'e verilecek

SONRAKİ HABER

Taybet İnan’ın soruşturmasında 3 yıldır ilerleme yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa