5 Dakikada - Aslı Erdoğan

5 Dakikada'nın konuğu Yazar Aslı Erdoğan'la, hakkındaki yurt dışına çıkış yasağını ve kazandığı Prenses Margeret ödülünü konuştuk.

02 Mayıs 2017 11:30
Paylaş

Özgür Gündem gazetesinin Danışma Kurulu üyeliğini yaptığı için tutuklanan Yazar Aslı Erdoğan, Evrensel WebTV’de yayınlanan 5 Dakikada’ya konuk oldu. Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat’ın sorularını yanıtlayan Erdoğan, önemli açıklamalarda bulundu.

‘UTANÇ VERİCİ’

Prenses Margeret ödülünü kazanan Aslı Erdoğan, Özgür Gündem davasında hakkında verilen verilen yurtdışı çıkış yasağı nedeniyle 9 Mayıs’taki törene katılamayacak olmasını değerlendirdi. Cezaevinde bulunduğu dönemde de ödüller aldığını ve törenlere katılamadığını söyleyen Erdoğan, “Utanç verici mi diyeyim, ayıp mı diyeyim? Kafka’yla karşılaştırılmış bir yazarın terör davasına dahil edilmesine mi işaret edeyim? Her bakımdan ayıp” ifadelerini kullandı.

Katılamayacağı ödül törenine bir video mesaj gönderdiğini söyleyen Erdoğan, jüriye kendisine sundukları destekten dolayı teşekkür etti.

‘KURBANIN SESİNİ DİLE GETİRDİĞİM İÇİN CEZAEVİNDE YATTIM’

Tutuklanmasına ilişkin de konuşan Aslı Erdoğan, “Ben niye yattığımı biliyorum. Kurbanın sesini dile getirmeye çalıştığım içindi. Ödülümü de bütün kurbanlara, özellikle susmuş, susturulmuş, hikayesini anlatamamış kurbanlara adayacağım” dedi.

Cezaevinde yaşadığı travmayı hala atlatamadığını da vurgulayan Erdoğan, “Hala her gece kabuslar görüyorum. Her gece hakime ve savcıya bana yapılan korkunç haksızlığı anlatmakla meşgulüm. Derin bir çelişki dönemi aslında. Özellikle Özgür Gündemdeki yazılarım en çok satanlar listesine giriyor” dedi.

Edebiyatın sınırlarda dolaştığı için dönüştürücü bir gücü olduğunu anlatan Aslı Erdoğan, “Sözcüklere inancımı sağ tutmak zorundayım. Ben yazarım, yazmaktan başka bir yolum yok. Hayatım bana ait değil artık, on binlerce okura karşı sorumluluğum var” diyerek yazmaya devam edeceğinin de müjdesini verdi. (EVRENSEL WEBTV)

ÖNCEKİ HABER

AKP MKYK üyesi markete kayyım olarak atandı

SONRAKİ HABER

Zabıta ekiplerinden, seyyar satıcıya şiddet

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa