29 Nisan 2017 12:39

Rojava sınırına örülen duvarlar kaldırılıyor

TSK’nin Rojava ve Şengal'e yönelik hava saldırısının ardından daha önce sınır hattına örülen duvarlar kaldırılıyor. 

Paylaş

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde Rojava ile sınırı bulunan birçok mahallede 2013 yılında örülmeye başlanan beton duvarın bir kısmı kaldırılmaya başlandı. 25 Nisan’da Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait savaş uçaklarının Şengal ve Rojava’nın Qereçox bölgesine gerçekleştirdiği hava saldırısının ardından sınır hattında yaşanan çatışmalar sonrası ilçeye bağlı Şenyurt (Dirbisiye), Haznedar (Xiznedar) ve Sevimli (Merho) mahallelerindeki beton duvarların kepçelerle kaldırılmasına devam ediliyor. Yoğun güvenlik önleminin alındığı sınır hattına dün de çok sayıda zırhlı araç ve ağır silah sevkiyatı yapıldı.

‘KÖYLERE FİİLİ YASAK UYGULANIYOR’

Sınır hattındaki mahallelere giden HDP Kızıltepe İlçe Eşbaşkanı Mehmet Akgün, mahalleler üzerinde fiili bir sokağa çıkma yasağının olduğunu aktardı. Yaşanan çatışmalardan dolayı sınırda bulunan mahallelerdeki yurttaşların endişeye kapıldığına dikkat çeken Akgün, “Askerler köylülerin hayvanlarını otlaklığa götürmesini engelliyor. Yurttaşlar tarım arazilerini bile sulayamıyor” dedi.

‘DÜŞMANCA POLİTİKALARLA BARIŞ SAĞLANMAZ’

Duvarların bir bölümün kaldırılmasının Rojava’ya dönük kara harekatı olasılığını arttırdığını dile getiren Akgün, “Kürt halkına karşı yürütülen düşmanca politikalar devleti her zaman uluslararası alanda sıkıntıya sokacaktır. Bu yürütülen politikalar barışı getirmez. Kürtler bugün Ortadoğu’da bir güç haline geldi. Devlet de Kürtlerin hak sahibi ve güç haline gelmesini kabul etmediği için böylesi saldırılar gerçekleştiriyor” diye konuştu. (DİHABER)
 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Ayhan Bilgen'den mesaj: Adalet olmadan barış olmaz

SONRAKİ HABER

Mülteci çalıştayı: Hem statü, hem vatandaşlık

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa