Referandumda 'evet' demedik, şimdi sıra 1 Mayıs’ta

Referandumda 'evet' demedik, şimdi sıra 1 Mayıs’ta

Samandra Schneider, Günsan ve Viko Elektrik’ten bir grup işçi referandum sürecini ve yaklaşan 1 Mayıs'ı yazdı.

Samandra Schneider, Günsan ve Viko Elektrik’ten bir grup işçi
İstanbul

7 Haziran seçimleri sonrasında başlayan süreçle birlikte bizler fabrikalarımızda aynı tezgahta çalışan işçi arkadaşlar olarak kutuplaştık, birbirimize düşman olduk. Aynı durum oturduğumuz mahalle, site ve kahvelerde bile devam etti. En küçük tartışmalarımızda bile kırıcı laflar söyledik. Neden biz birbirimize düşman olduk? 

Baktık ki bu durumu yaratan bu devleti yönetenler ve hükümetten başkası değil. Sonra bize dayatılan başkanlığın muhasebesini yaptık. İçinde tek bir satır bile bizi ifade etmiyor. O zaman biz niye evet diyelim diye tartıştık. Bu tartışmalara sendikamızın Birleşik Metal-İş’in temsilciler kurulu, işyeri toplantılarında da devam ettik. Ama sendikamız güçlü bir şekilde hayır demedi. DİSK hayır oyu kullanacağını ilan etti ama DİSK’e bağlı sendikamız tavrını ilan etmedi. Evet oyu kullanacağını söyleyen çok sayıda arkadaşımız var, bu doğru ama bu durum biz işçileri ifade edecek, hak ve çıkarlarımızı savunacak bir demokratik anayasa talebini dile getirmemize engel değil. Bir sendika işçilerin örgütüyse, bir sınıf örgütüyse niçin sınıf bilinci vermez, bunda ısrar etmez? Bunu tek yanıtı sendika bürokrasisidir. 

Biz Samandra Schneider, Günsan Elektrik ve Wiko Panasonik Elektrik işçileri olarak, kendi irademizi bu referandumda yansıttık. 2 bin civarında işçi olarak ailelerimizle birlikte çoğunlukla hayırdan yana oy kullandık. Evet oyu kullanan arkadaşlarımıza asla düşman olmadık, kardeşçe dilimizin döndüğü kadar onları ikna etmeye çalıştık. Çok sayıda arkadaşımızı da ikna ettik. Sonuçta emeklerimiz boşa gitmiş değil. İstanbul gibi işçi kentlerinde hayır kazandı, aslında biz kazandık. Şimdi bu moralle 1 Mayıs’ı kutlayacağız. Fakat sendikamız yine DİSK’in aldığı kararın tersine İstanbul yerine bize Gebze’yi adres gösteriyor. Bu karar sınıfı bölen tutuma çanak tutmaktır. DİSK’le inatlaşmanın bize ne faydası var? Fabrikalarımızda yerel kutlamalar yaparak alanlara gitmeliyiz. Ortak bildiriler okumalı, ortak araçlarla 1 Mayıs alanlarına gitmeliyiz. Peki bu ruha uygun bir hazırlık yapıyor mu sendikamız. Hayır yapmıyor. Biz işçiler bunu zorlayacağız. Bize başka yol görünmüyor. 

Metal işçileri olarak biliyoruz ki 2017 metal sözleşmeleri var. Bu açıdan bile 1 Mayıs’ın önemi birkaç kat daha artıyor. O zaman yarından tezi yok daha güçlü katılımlar için canla başla işyeri toplantılarımıza ağırlık vereceğiz. Yerel kutlamalarla, bildiri okumalarla alana gideceğiz. Şimdiden işçi sınıfının bayramı 1 Mayıs kutlu olsun.

www.evrensel.net