27 Nisan 2017 04:14

Haklarımız için bölünmeden 1 Mayıs’a

Kocaeli'den bir Dytech işçisi Evrensel'e yazdığı mektupta tüm emekçileri bölünmelere karşı 1 Mayıs'ta tek vücut haline gelmeye çağırdı.

Paylaş

Bir Dytech işçisi
Kocaeli 

Aylardır işe giderken gelirken, sokakta, çay molalarında, yemek aralarında hep referandumu konuştuk. Evet cephesinde evetin yüzde 65’ten fazla çıkacağı, hayır cephesinde ise sadece hayırın çıkacağı konuşuldu. OHAL şartlarında tam bir eşitsizlikle hayır demenin günah sayıldığı bir referandum süreci geçirdik.

Hatay’da bir lise, lisenin girişinde “Ya hayır söyle ya sus” hadisinde hayırın üstü kapatılarak gidilen bir referandum. Büyük binaların büyük duvarlarına yazılı evetler, neredeyse bütün medyanın desteği alınarak ballandıra ballandıra anlatılan başkanlık, sanki ülkenin işgalden kurtuluşu için savaşan evetçi medya, ülkenin bir yarısını diğer yarısının işgalinden kurtarıyordu. Bizde, yani hayır cephesinde ise; olağanüstü imkanlarla, milletin hazinesini tek bir adam için seferber edenlere karşı medyasız, gözaltılı, tutuklamalı referandum… Referandum tahmini ile geçen vardiyalardan şimdi referandum sonucunu konuştuğumuz yemek molalarındayız. Kendi evetini çoşkulu bir şekilde açıklayan bir arkadaş bu referandumda ülkenin yarısının hayır dediğini bunun aslında başarısız bir sonuç olduğunu anlatıyordu. Referandum gibi ülkenin kaderini değiştiren seçimlerde ‘baraj olmalı’ aslında diyordu. ‘Yani halktan yüzde 70-80 oranında destek almayan, ülkenin yarısının mutsuz olduğu bir değişiklikle ülke nasıl yönetilir’ diye soruyordu. Başka bir kadın işçi arkadaş ise ‘Sandıktan hayır YSK’den evet çıktı’ diyordu. Düşünüyorum da, teşekkür etmek lazım. Tek sesten konuşan büyük medya kuruluşlarına, billboardlara, köprülere, otobüs duraklarına sadece evet çığlıklarını duyduğumuz her yere tüm farklılıklarımıza rağmen hayırda birleştirdi bizi. Birleştiğimiz hayırcılarla, bu referandumda kendisi evet verse dahi şaibelerin olduğunu düşünenlerle bir sürece giriyoruz. Atı alan Üsküdar’ı geçti ise şayet, özellikle işçiler olarak bizler için de bu iktidarın politikaları bardağın son damlasında. Referandum sonrasında; gözler kıdem tazminatının fona devrilmesinde iktidarın atacağı adımlarda. Hükümet yetkilileri çok sürmeden bu meseleyi ele alacaklarını dile getirdiler. Kıdem tazminatının fona devrini konuşurken fabrikada bir işçi arkadaş fona devrin iyi olduğunu, bir gün bile çalışanın hakkını alacağını söyledi. Karşısında ‘Bu benim iş güvencem. Yarın öbür gün fona devrolursa işveren bir gün bile gözümüzün yaşına bakmaz, istediği zaman işten atar’ deyince bir durup düşündü. Belli ki, bu 1 Mayıs öncesi de işyerlerimizde en önemli konular hakkında bizi ne kadar bölmeye çalışsalar da yan yana gelip kendi haklarımız için tartışmamız gerekli. Evet ile hayırda bölünsek de, hepimiz yıllardır emek verdiklerimizin harcanmasına karşı tek vücut haline gelmeliyiz.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İşimize, ekmeğimize ve birliğimize daha çok sahip çıkmalı

SONRAKİ HABER

CHP'li Gürsel Tekin: Türkiye, eğitime en az para harcayan 3'üncü ülke

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa