28 Haziran 2012 15:22

SGK’da Kur’an Kursu tartışması

Başbakan Erdoğan’ın dindar gençlik yetiştirme söyleminin ardından devlet kurumları projenin uygulanması için hemen harekete geçti. SGK Sosyal Sigortalar Genel Müdürlüğü’nde asılan Kur’an Kursu ilanları da son günlerde dikkat çekiyor. SGK içinde bulunan mescitte Kur’an Kursu verileceği belirtilen

SGK’da Kur’an Kursu tartışması

Paylaş
Hasan Akbaş

SGK binalarının duvarlarına asılan ilanlarda söz konusu kursun,  Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 18 Mayıs 2012 tarihli genelgesine dayandırılarak düzenlendiği belirtiliyor. Ayrıca SGK imamı Mustafa Sarı’nın astığı ilanların Diyanet İşleri Başkanlığı ve SGK Genel Müdürlüğü eliyle duyurulduğu iddia ediliyor.
Bina içerisindeki asansör, koridor duvarları, yemekhane gibi yerlere asılan bu ilanlara göre 0-6 yaş çocuklar için verilen kurs için başvurular şahsen İmam Mustafa Sarı’ya yapılacağı belirtiliyor. Yine dikkat çeken bir husus ise, Kur’an Kursu’nun SGK mescidinde verilecek olması.

ÇALIŞANLAR DA, VATANDAŞ DA RAHATSIZ

SGK işyerlerindeki panolarında bir süredir Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Kur’an kursu duyurularını gören çalışanlar bu uygulamaya tepkili. Büro Emekçileri Sendikası (BES) Ankara 1 No’lu Şube Başkanı İsmet Meydan, AKP’ nin sadece okullara zorunlu din dersleri koymak, mevcut okulları imam hatip okullarına dönüştürmekle yetinmediğini, gözünü kamu kurumlarına da diktiğini ifade etti. Meydan, SGK içerisinde çalışan emekçilerin ve kuruma gelen vatandaşların söz konusu ilanlardan ve uygulamalardan rahatsız olduklarını aktardı.

‘MAHALLE BASKISI YARATILMAYA ÇALIŞILIYOR’

Meydan, AKP hükümetinin sadece 4+4+4 eğitim modeliyle okulları dincileştirerek değil, kamu kurumlarındaki çalışanları da baskı altına alarak çocuklara yönelik, itaatkar, sorgulamayan ve itiraz etmeyen bir gençlik modelini yaratmaya çalıştığını belirtti. Meydan, “Kamu işyerlerinde bu duyuruların olması laikliğe aykırıdır. Farklı inançta olan kamu çalışanlarını da baskı altına almayı amaçlayan, mahalle baskısı yaratmaya çalışan bir durumdur. Bugüne kadar halkı ve emekçileri bölmek için kullanılan araçlar dışında yeni bir araç olarak kullanacaktır” dedi. Meydan, “Tüm kamu emekçilerine çağrım, dinci ve inançları istismar eden uygulamalara prim vermemeleridir. Bu alanda örgütlü sendika olarak gereken tepkiyi göstereceğimizin de ayrıca bilinmesini istiyoruz” dedi.

‘İLANLAR DIŞARIDAN GELEN CEMAAT İÇİN ASILDI’

Konuya ilişkin görüşünü aldığımız SGK imamı Mustafa Sarı ise, bu ilanları Cuma günleri dışarıdan gelen cemaatin görmesini sağlamak için astıklarını ifade etti. Civarda cami ve Kur’an Kursunun az olmasından yakınan Sarı, bölge sakinlerinin bu hizmetlerden mahrum olmaması için çalıştıklarını savundu. Diyanetin 1199 sayılı genelgesine dayanarak bu ilanı verdiğini ifade eden Sarı, kursun çoğunluk sağlanınca SGK mescidinde başlayacağını söyledi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Başka bir su politikası arayışı

SONRAKİ HABER

Seramik fabrikasında ücretlerini alamayan işçiler eylem yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa