28 Haziran 2012 19:14

AB’de kritik borç zirvesi

AVRUPA Birliği’nde iki yıla aşkın bir süredir etkili olan “Avro krizi”ne çözüm adına bugüne kadar ortaya atılan “çözüm önerilerinin” iflas etmesinin iyice anlaşılması üzerine, birlik üyeleri şimdi “yeni çözümler” üzerinde tartışıyor.“Çöz&

AB’de kritik borç zirvesi

Paylaş
Yücel Özdemir

“Çözüm” adına aşırı bütçe açığı krizi içerisinde düşen Yunanistan, Portekiz, İrlanda ve İspanya gibi ülkelere dayatılan acı tasarruf paketleri, bütçe açığını kapatmamakla birlikte halkın yaşam koşullarını önemli ölçüde olumsuz etkiledi ve buna karşı tepkiler kendisini sokakta gösterdi.

Şimdi, başını Fransa ve İtalya’nın çektiği ülkeler, krizin çözümü için Avro kullanan ülkeler için ortak devlet tahvilinin çıkarılmasını, krizin olduğu ülkelerde yatırımların teşvik edilmesini talep ediyorlar. Fransa’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de önemli bir yer tutun Avrupa Mali Disiplin Paktı”nda da bazı değişikliklerin yapılması talep ediliyor.

Zirvede özellikle ortak devlet tahvillerinin çıkarılmasını savunan İtalya Başbakanı Mario Monti ile Almanya Başbakanı Angela Merkel arasında iplerin kopacağı sanılıyor.

Geçen hafta İtalya’da Almanya, Fransa ve İspanya’nın da katılımıyla yapılan “dörtlü zirve”de konu yoğun olarak liderler arasında tartışılmış, ancak bir uzlaşmaya varılmamıştı.

Monti, zirve öncesinde basına yaptığı açıklamada avro kullanan bütün ülkelerde geçerli olan ortak bir devlet tahvilinin (Eurobonds) çıkarılmaması durumunda “Avro cehennemlik olur” durumu özetledi. Fransa Cumhurbaşkanı Frainçois Hollande de Avro tahvilinden yana tavır belirledi. Keza İspanya Başbakanı Mariano Rajoy da bu görüşü destekliyor. Böylece, Avro Bölgesi’nin ikinci, üçüncü ve dördüncü büyük ekonomilerine sahip iki ülke ortak tahvil konusunda görüş birliği içinde.

Ancak en büyük ekonomiye sahip Almanya, ısrarla ortak devlet tahvillere karşı çıkıyor. Gerekçe olarak da böylesine bir durumda yükün büyük bir bölümünün Almanya’nın sırtına bineceği gösteriliyor. Asıl neden ise, kriz sürecini fırsata çevirerek diğer ülkeler üzerindeki gücünü artıran Almanya’nın bu ayrıcalığını yitirmesi. Keza krizden az etkilenen Kuzey Avrupa ülkeleri Finlandiya, Hollanda gibi ülkeler de Almanya’ya destek veriyor.

KUZEY-GÜNEY AYRIMI

Böylece, AB Zirvesi’ne bir kez daha kuzey-güney ayrımıyla giriliyor. Aşırı bütçe açığı veren Güney Avrupa ülkeleri Yunanistan, İtalya, İspanya ve Portekiz, Fransa ile bir cephede bulunurken, Kuzey Avrupa ülkeleri Finlandiya, İsveç, Hollanda’da Almanya’nın yanında yer alıyor.

Bu ayrım sadece devlet tahvilleri konusunda değil aynı zamanda ekonomik büyüme ve Mali Disiplin Paktı konusunda da varlığını sürdürüyor. Güney ülkeleri bütçe açığının düşürülmesi için Avrupa İstikrar Mekanizması’ndan (ESM) daha fazla kredi verilmesini, ardından da aşamalı olarak ortak tahvillere geçilmesini isterken, Almanya’nın başını çektiği ülkeler, kriz içinde olan ülkelere daha fazla tasarruf politikalarının dayatılması, ulusal bütçelerinin Brüksel’den denetlenmesini istiyor. Bu çerçevede daha önce karar altına alınan Mali Disiplin Paktı’nın daha da sertleştirilmesini, bir AB Maliye Bakanı’nın atanmasını savunuyor.

BUGÜN OYLAMA VAR

Öte yandan pek çok AB ülkesi tarafından onaylanan ve 1 Ocak 2013’te yürürlüğe girmesi planlanan Mali Disiplin Paktı (Fiskalpakt) için bugün Alman’da oylama yapılacak. Federal Parlamento’da bir konuşma yapması beklenen Merkel’in, ortak Avro devlet tahvillerine karşı mesaj vermesi bekleniyor.

Hem Federal Parlamento’da hem de Federal Eyaletler Meclisi’nde üçte iki çoğunluğun gerekli olduğu bugünkü oylamada muhalefet partileri SPD ve Yeşiller, hükümete destek verecek. Sol Parti ise karşı çıkacak. Bu nedenle üçte iki çoğunluk kesin gibi. (Köln/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Allianoi için ders gibi karar

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu'ya yumruk atan Osman Sarıgün, AKP'den ihraç ediliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa