Lami Özgen serbest, 6 kişi tutuklandı

Lami Özgen serbest, 6 kişi tutuklandı

KCK operasyonu kapsamında Pazartesi günü gözaltına alınan ve KESK Genel Başkanı Lami Özgen’in de aralarında bulunduğu sendikacılardan 16’sı daha hakim karşısına çıktı. Dün gece geç saatlere kadar süren duruşmada mahkeme 6 KESK’linin daha tutuklanmasına karar verdi. Lami Özgen tutuksuz yargılanmak üzere serb

Pazartesi günü gözaltına alınan KESK’lilerden hakim karşısına çıkarılmayan 16’sı Ankara Adliyesi’ne getirilmişlerdi. 3’ü savcılık ifadelerinin ardından serbest bırakılırken, aralarında KESK Genel Başkanı Lami Özgen’in de bulunduğu 13 kişi daha Nöbetçi Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı.

Gece geç saatlere kadar süren duruşmada mahkeme heyeti KESK Genel Başkanı Özgen’in de aralarında bulunduğu 7 kişinin tutuksuz yargılanmasına karar verdi. Aralarında Eğitim Sen Genel Sekreteri Mehmet Bozgeyik’in de bulunduğu 6 kişi ise tutuklanarak Sincan F Tipi Cezaevine götürüldü.

‘PROGRAMLI AMA UYDURUK OPERASYON’

KESK Genel Başkanı Lami Özgen adliye çıkışında yakınları ve KESK’liler tarafından sevinç ve coşkuyla karşılandı. Burada konuşan Lami Özgen, hukuksuz ve keyfi gerekçelerle gözaltına alındıklarını belirterek, “Ankara polisi uyduruk bir operasyon gerçekleştirmiştir. KESK’in yapmış olduğu bütün eylem ve etkinlikleri yasa dışı göstermek suretiyle gerçekleştirilen bu uyduruk operasyon sonucunda 28 arkadaşımız şu anda aramızda değil” dedi. KESK’in kurulduğu günden bu yana hem sendikal hak ve özgürlükler, hem de demokrasi mücadelesinde büyük baskılarla karşı karşı karşıya kaldığını kaydeden Özgen, AKP hükümetinin de KESK üzerinde terör estirerek baskılarını her geçen gün arttırdığını söyledi. Bu baskı ve terörün hükümetin toplumun bütün kesimlerine yönelen tekçi, otoriter ve faşizan anlayışının bir sonucu olduğunu belirten Özgen, “Son birkaç ay içinde arka arkaya KESK’e yönelik geliştirilen operasyonlar yürütmüş olduğumuz fiili meşru mücadeleye, KESK’in içinde bulunan devrimci, demokrat ve yurtseverlere yönelik bilinçli, kasıtlı ve programlı yönelimlerdir. Bu yönelimlerin yürüttüğümüz hak ve özgürlükler mücadelesini kriminalize etmeye, hiçleştirmeye, gözden düşürmeye, etkisiz hale getirmeye ve bize boyun eğdirtmeye yönelik olduğunu biliyoruz. Ama öyle bir mücadele geleneğinden geliyoruz ki, bize karşı yürütülen baskılara karşı dün boyun eğmedik, yarın da boyun eğmeyeceğiz” diye konuştu. (Ankara/EVRENSEL)


ÖZGEN’E SİLAH MI DOĞRULTULDU?

KESK’e yönelik operasyonun ayrıntıları da giderek ortaya çıkıyor. Hayat Televizyonu’nun dün duyurduğu habere göre KESK Genel Başkanı Lami Özgen’in Diyarbakır’da gözaltına alınırken üzerine uzun namlulu silahlar doğrultuldu.

KESK’e yönelik son operasyonu kapsamında gözaltına alınan ve mahkemece serbest bırakılan KESK Genel Başkanı Lami Özgen’in gözaltına alınışına dair ayrıntılar ortaya çıktı.

Yeğeninin Diyarbakır’daki düğünü için Silvan’a giden Lami Özgen’in aracının burada “şüpheli araç” olduğu iddiasıyla kolluk güçlerince zırhlı araçlarla durdurulduğu iddia edildi.

Aracı durdulan Lami Özgen’in üzerine 3 koldan uzun namlulu silahlar doğrultulduğu ve “teslim ol” denilerek aracından indirildiği öğrenildi. Ellerini havaya kaldırılması emredilen Özgen’in daha sonra elleri arkadan kelepçelenerek gözaltına alındığı belirtildi.

Türkiye’nin en büyük emek örgütlerinden birinin genel başkanının Hollywood polisiyelerini andırır şekilde gözaltına alınması AKP’nin ileri demokrasisine bir örnek olarak değerlendirildi.


BİRİ SENDİKA BAŞKANI 28 KİŞİ TUTUKLU

Dün gece yarısı biten mahkeminin ardından 6 kişinin daha tutuklanmasıyla son operasyonda tutuklanan KESK’li sayısı 28’e ulaştı. Aralarında Tarım Orkam Sen Genel Başkanı ve KESK’e bağlı en çok üyeye sahip sendika olan Eğitim Sen’in Genel Sekreteri Mehmet Bozgeyik’in de bulunduğu  şu isimler tutuklandı:

Mehmet Bozgeyik (Eğitim Sen Genel Sekreteri), Çerkez Aydemir (Eğitim Sen Ankara 2 Nolu Şube Sekreteri), Fikret Çalağan (SES Merkez Denetleme Kurulu Üyesi), Veysel Özhekti (BTS Diyarbakır Şube Sekreteri), Hasan Ölgün (Eğitim Sen), Şerif İldoğan (Eğitim Sen), Metin Vuranok (Ankara) Tarım Orkam-Sen Genel Başkanı, Sakine Esen Yılmaz (Eğitim Sen Kadın Sekreteri), İzzettin Alpergin (Tüm Bel Sen Genel Sekreteri), Yunus Akıl (KESK Genel Meclis Üyesi), Belgizar Sazak (BES Genel Meclis Üyesi), Mehmet Arda (Eğitim Sen), Mehmet Sıddık Akın (SES Genel Sekreteri), Yılmaz Yıldırımcı (Tüm Bel Sen Ankara 2 Nolu Şube Yöneticisi), Nihat Kılınçalp (Eğitim Sen), Erdal Turan (SES Ankara Şube Yöneticisi), Ferruh Çelik (Tüm Bel Sen Ankara 2 Nolu Şube Yöneticisi), Hanım Koçyiğit (Eğitim Sen), Seyran Şık (Haber-Sen Genel Kadın Sekreteri), Mehmet Sezgin İbin (Tarım Orkam Sen Ankara Şube Yöneticisi), Mustafa Bozan (Yapı Yol Sen Ankara Şube Başkanı), Aykut Erhan Turgut (Eğitimsen 2 Ankara Nolu Nolu Şb.Yöneticisi), Deniz Bozbey (Eğitim SEn), Sibel Anıl (Haber-Sen), Erdal Yılmaz (SES), Bekir Gürbüz (Eğitim Sen), Tarık Kaya (Eğitim Sen), Osman İşçi (Araştırma Görevlisi).


TARIM ORKAM-SEN: VURANOK VE ARKADAŞLARIMIZI SERBEST BIRAKIN

Tarım Orkam-Sen Genel Merkezi’nde yapılan açıklamada, sendika Genel Başkanı Metin Vuranok ve Ankara Şube yöneticisi Sezgin İbin’in de bulunduğu 28 KESK’linin tutuklanmasına tepki gösterildi. AKP hükümetinin emek ve demokrasi düşmanı politikalarının karşısında olan herkesi ve her kurumu karşısına aldığı belirtilen açıklamada, KESK’in “sadece üyelerinin haklarını değil, tüm ezilenlerin hak ve çıkarlarını savunan bir örgüt olduğu için AKP hükümeti ve onun emrindeki yargının ve kolluk kuvvetlerinin hedefi olduğu” belirtildi. Baskıların KESK’e geri adım attıramayacağı kaydedilen açıklamada, sendika başkanı Vuranok ve tüm tutuklu KESK’lilerin serbest bırakılması istendi.

www.evrensel.net