25 Nisan 2017 02:39
Son Düzenlenme Tarihi: 25 Nisan 2017 02:55

Zarrab'ın avukatlarına 'davayı bulandırıyorsunuz' suçlaması

New York Güney Bölge Savcılığı, Reza Zarrab ve Mehmet Hakan Atilla'nın duruşmasında sanık avukatlarını davayı bulandırmakla suçladı.

Zarrab'ın avukatlarına 'davayı bulandırıyorsunuz' suçlaması

Paylaş

ABD'de tutuklu bulunan Türkiye ve İran vatandaşı Reza Zarrab, Pazartesi günü New York'ta çıktığı duruşmada hakkındaki 'İran yaptırımlarını ihlâl etme' suçlamalarını bir kez daha reddetti. New York Güney Bölge Savcılığı'nın odağında ise Zarrab'ın avukatları vardı. Savcılık avukatları davayı bulandırmakla suçladı.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre savcılık makamını temsilen konuşan Dennis Lockhard, Zarrab'ın işlediği iddia edilen suçların 'ABD'nin ulusal güvenliğinin tehlikeye atılması' anlamına geldiğini belirterek, tutuklu işadamının avukatları eski New York Valisi Rudolph Giuliani ile eski Adalet Bakanı Michael Mukasey'in müvekkillerinin işlediği suçları olduğundan küçükmüş gibi göstermeye çalıştığını söyledi.

'İRAN DEVRİM MUHAFIZLARI FİNANSAL SİSTEME ZARRA SAYESİNDE ULAŞIYORDU'

Lockhard, "Mukasey ve Giuliani, Zarrab'a yöneltilen suçlamalarda nükleer teknoloji transferi ya da silah ticaretinin söz konusu olmadığını söylüyorlar. Oysa İran Devrim Muhafızları, yaptırım kapsamındaki İran bankaları ve Tahran yönetimi Zarrab sayesinde uluslararası finansal sisteme erişim sağlayabiliyordu" diye konuştu.

Lockhard, hakim Richard M. Berman'a "Zarrab'ın ve işbirlikçilerinin hem İran hem de Türkiye'de üst düzey hükümet ve banka yetkilileriyle birlikte çalıştığını, İran'ın o dönemdeki Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'a bizzat mektup yazarak yardımcı olmak istediğini kanıtlayacağız" dedi.

'ERDOĞANLA UZLAŞI ARAYIŞI'

Lockhard ayrıca Giuliani ve Mukasey'in Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la da görüşme talebinde bulunduğunu ifade ederek, "Bunun basına sızdırıldığını iddia ederek davayı bulandırmaya çalıştılar. Halbuki açıklama yeminli ifadelerindeydi" dedi.

Giuliani ve Mukasey mahkemeye sundukları ifadede "ABD ve Türkiye'deki üst düzey yetkililer ABD'nin güvenliğini güçlendirecek bir uzlaşmaya sıcak bakıyor" demişlerdi. Giuliani ayrıca Türkiye'deki temasları sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'la da görüştüğünü söyleyerek, uzlaşı için zemin arayışında olduğunu da belirtmişti.

Giuliani'nin hukuk danışmanlık şirketinin Türkiye hükümetinin avukatlığını üstlendiğini hatırlatan Lockhard, bu durumun Zarrab davasında çıkar çatışması yarattığını söyledi.

'ATİLLA İÇİN KEFALETLE SERBEST KALMA TELEBİ HAZIRLIYORUZ'

ABD'de gözaltına alınıp tutukalan Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla da Reza Zarrab'la birlikte duruşmadaydı.

Mahkemenin Zarrab'ın avukatları Giuliani ve Mukasey'e Atilla'nın davasına da müdahil olup olmayacaklarını sorması üzerine iki avukat konuya ilerleyen günlerde karar vereceklerini, Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Atilla'nın kefaletle serbest bırakılması talebini hazırladıklarını söylediler. (HABER MERKEZİ)

Kaynak: BBC Türkçe

ÖNCEKİ HABER

'Vahiy geldi' diyerek annesini öldüren şahıs intihar etti

SONRAKİ HABER

Hulusi Akar: Yeri ve zamanı geldiğinde Menbic'de gereken yapılacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa