Kıyıya Vuran Dalgalar Ankara’da

Fotoğraf: Evrensel

Kıyıya Vuran Dalgalar Ankara’da

CEZAEVLERİNDEKİ siyasi tutukluların yazdıkları öykülerden oluşan “Kıyıya Vuran Dalgalar/ F Tipi Öyküler” kitabını Ankara’da Sırrı Süreyya Önder imzalayacak. Kitabı daha önce de Şair-Yazar Murathan Mungan İstanbul’da imzalamıştı.Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önd

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ile Türkiye’de cezaevlerinin durumu üzerine bir söyleşinin de düzenleneceği etkinlik bugün 16.00-19.00 saatleri arasında Ankara İmge Kitapevinde gerçekleştirilecek.

Kitap hapishanelerdeki siyasi mahkumlarla dayanışmak için kurulan Dışarıda Deli Dalgalar İnisiyatifinin kolektif bir ürünü. İnisiyatif hapishanelere kitap, kırtasiye ve mektup göndererek gönüllü bir çalışma yürütüyor.

DIŞARIDAKİ DELİLER

Dışarıda Deli Dalgalar hapishanelerdeki siyasi tutuklularla dayanışmak amacıyla 2008 yılında oluşturulmuş ve gönüllü çalışma temelli, “duvar karşıtı” bir vatandaş inisiyatifi. İnisiyatif kendini şöyle tanımlıyor: “Hapishanelerle ilgili tüm siyasi kesimlere eşit mesafede duran, tecride karşı toplumsal duyarlılığı geliştirmeyi, dışarıdakileri de birbirleriyle dayanıştırarak dostluk, kardeşlik ve arkadaşlık kültürü oluşturmayı hedefleyen bir buluşma deneyimi.
Buluşabilen gönüllüler, oluşturdukları mütevazı fonla “içerideki”lere kitap, kırtasiye ve mektup yollayarak çeşitli ihtiyaçlara cevap olmaya çalışıyorlar. Hapishanelerden gelen binlerce mektupsa, www.delidalgalar.com adresinde kayıtlı. Bu buluşmanın özneleri, deliliğin hapsedilemeyeceği düşüncesiyle, içeriden dışarıya bir kitap tasarladılar. Dışarıdaki ‘delilerin’ çekip gönderdiği fotoğraflara, içerideki ‘deliler’ güzelim öyküler yazdılar. Hapsedildiklerinde bile düşlerini, umutlarını, gülüşlerini yitirmeyen özgür dalgalar, dışarıdaki delilerin de rüzgarıyla kıyılarınıza bırakıyorlar öykülerini. Dışarıda usa direnenlere deli düşlerin eşlik ettiği keyifli okumalar”
İmza gününe, hapishanedeki tutuklulara gönderilmek üzere yanınızda bir kitap getirebilirsiniz.
(HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net