28 Haziran 2012 11:17

İstanbul’da 18 lise İHL'ye dönüştürülüyor

Milli Eğitim Bakanlığı tüm genel liseleri Anadolu lisesine dönüştürürken bu liselerden bazılarını da  ''Anadolu İmam Hatip Lisesi'' ne  dönüştürüyor. İmam hatip lisesine (İHL) çevrilen bu 18 genel lise ile birlikte İstanbul'daki İHL sayısı 50 olacak.İstanbul İl Milli Eğitim Müdürl

İstanbul’da 18 lise İHL'ye dönüştürülüyor

Paylaş

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü “genel liseleri anadolu lisesine" dönüştürme çalışmalarını tamamladı ve bakanlığa gönderdi. Bakanlık onaylarsa, İstanbul'da dönüştürülecek 150 genel liseden 18'i “Anadolu İmam Hatip Lisesi” olacak. Bakanlık illerden gelen dönüştürme listelerini Temmuz ayı içerisinde karara bağlayacak.

İSTANBUL’DA DİKKAT ÇEKEN OKULLAR

MEB’e gönderilen İstanbul’da Anadolu lisesine dönüştürülecek 18 okul arasında Beşiktaş Yenilevent Lisesi, Fatih Cibali Lisesi, Kadıköy İntaş Lisesi gibi okullar bulunuyor. Bu liseler yeni eğitim yılında Anadolu İmam Hatip Lisesi olacak. Genel liseye devam etmek isteyen öğrenciler ise yakın okullara kaydırılacak. Ancak öğrenci sayısı bin 500’ü aşan liselerde bu öğrencilerin İHL’de okumak istememesi durumunda hangi okullara gönderileceği ise henüz belirlenmedi. Bu konudaki çalışmaları da İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü yapacak.

18 İHL açılmasıyla İstanbul’daki imam hatip lisesi sayısı 50’ye çıkacak. Beşiktaş’ta İHL açılmasıysa bu ilçede bir ilk olacak.

76 YENİ İMAM HATİP ORTAOKULU

İstanbul'da ayrıca 76 yeni imam hatip ortaokulu açılacağı belirtilmişti. İstanbul Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, İstanbul’da bin 450 ilköğretim okulu olduğunu belirterek, bu okulların bin tanesinin ilkokul ve ortaokul olarak devam edeceğini, 450 okulunsa dönüşeceğini söyledi. Yıldız, İstanbul’a 76 yeni imam hatip ortaokulu açılacağını açıklamıştı. (İSTANBUL)


İHL OLACAK LİSELER VE ÖĞRENCİ SAYISI

Arnavutköy : Hadımköy TOKİ Lisesi : 780
Bağcılar :Orhangazi Lisesi : 1601
Bağcılar :Gazi Lisesi : 1414
Bahçelievler :Ayazma Lisesi : 127
Bayrampaşa :Rıfat Canayakın Lisesi : 1594
Beşiktaş :Yenilevent Lisesi : 1085
Beyoğlu :Fındıklı Lisesi : 595
Fatih :Cibali Lisesi : 1124
Fatih :Vatan Lisesi : 1593
Kadıköy :İntaş Lisesi : 803
Kağıthane :Ahmet Buhan Lisesi : 1281
Küçükçekmece :Küçükçekmece TOKİ Halkalı Lisesi: 300
Maltepe :Şehit Er Çağlar Mengü Lisesi: 567
Pendik :Faruk Nafız Çamlıbel Lisesi: 320
Sarıyer :Yaşar Dedeman Lisesi:763
Şişli :Yunus Emre Lisesi: 756
Tuzla :Yunus Emre Lisesi: 571
Ümraniye :Namık Kemal Lisesi: 702

ÖNCEKİ HABER

Adalet Nöbeti'ne gazlı saldırı

SONRAKİ HABER

Veriler "ekonomide toparlanma yok" diyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa