Memur-Sen 1 Mayıs’ta Kütahya’ya gidiyor

Memur-Sen 1 Mayıs’ta Kütahya’ya gidiyor

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, bu yıl 1 Mayıs etkinliklerini Kütahya’da yapacaklarını söyledi. 

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, anayasa değişikliği referandumu sonucu, 1 Mayıs ve yaklaşan toplusözleşme dönemine ilişkin Meyra Palace Otelde basın toplantısı düzenledi. Tarihte bilinen ilk toplu iş sözleşmesinin Kütahya’da fincancılar esnafıyla yapıldığını ileri süren Yalçın, bu yıl 1 Mayıs etkinliklerini Kütahya’da yapacaklarını söyledi. 

Referandum sürecinde evet çağrısı yaptıklarını belirten Yalçın, referandumdaki şaibelere ve hukuksuzluklara ilişkin ise hükümet açıklamalarını tekrarladı, “AGTİ raporu değil adeta Kandil raporu” ifadelerini kullandı. YSK ve hükümete yönelik protestoları ise sandık sonucunu hazmedemeyenlerin CHP üzerinden bir vesayet oluşturmaya çabası olarak suçladı. 

Referandumdan sonra hükümetin herhangi bir bahanesi kalmadığını söyleyen Yalçın, “Kamunun yeniden yapılandırılmasında katılımcılığı esas alın, yaptık-oldu düşüncesinden uzaklaşın. İş güvencesini ise tartışmaya açmayacağımızı söylemek isterim. 4b, 4c gibi birçok istihdam biçiminin kaldırılarak 4a, 4d olarak sadece işçi ve memur statülerine dönüşmesi gerekiyor” dedi. Toplu sözleşme dönemi için talep alma sürecini devam ettirdiklerini aktaran Yalçın, mayıs ayında Devlet Personel Başkanlığına bu talepleri ileteceklerini söyledi. Kamu işveren heyeti ile masada kendilerine düşen payı alarak 2 yılı belirleyeceklerini dişle getiren Yalçın, “Hükümet de artık vesayet döneminin argümanlarını bir kenara bıraksın” dedi. Toplusözleşme masasına oturana kadar sözleşmeli personelin kadroya geçmesini beklediklerini kaydeden Yalçın, ILO’da Türk-İş yerine daha fazla üyeleri olduğu için kendilerinin olması ısrarını sürdürdü. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net