27 Haziran 2012 12:14

Zorbalık had safhaya vardı, toplumun nefes boruları bir bir tıkanıyor

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Genel Meclis Yürütme Kurulu, son günlerde yaşanan operasyon, gözaltı, çatışma ve siyasi gelişmelere ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye’nin, içeride ve dışarıda hızla sonu belirsiz bir maceraya sürüklendiğini belirterek, halkın her güne yeni bir hükümet operasyonuyla

Zorbalık had safhaya vardı, toplumun nefes boruları bir bir tıkanıyor

Paylaş

‘TOPLUM KARANLIK VE KARMAŞAYA SÜRÜKLENİYOR’

“Sanatçılar, gazeteciler, akademisyenler, sendikacılar, hukukçular, doktorlar hakarete uğruyor;  tiyatro, müzik, sinema, basın, sanat, bilim ve yaratıcılık yok ediliyor. İşçi ve emekçiler sömürü ve baskı altında” denilen HDK açıklamasında, “Kadınlar ikinci sınıf insan olarak tanımlanıyor; bir kadın hakkı olan kürtaja yasak getiriliyor; gebelik testi yaptıran kadınlar fişleniyor. Gençler hedef tahtasında. 4+4+4 eğitim sitemiyle toplum karanlığın ve karmaşanın girdabına sürükleniyor. İşsizlik, sefalet, açlık toplumsal cinneti artırıyor” ifadelerine yer verildi.

Sendikal hak ve özgürlükler, basın, düşünce ve örgütlenme özgürlüğünün tarihin en karanlık dönemini yaşadığı dile getirilen açıklamada “Grev hakkı yasaklanıyor, hak arayan Hava-İş üyesi emekçiler telefonla gönderilen mesajla işten atılıyor. Birçok yerde sendikaya üye olan işçiler işten atılıyor. İlkel ve kuralsız çalışma ve kölece iş koşulları her gün yeni iş cinayetlerine neden oluyor” denildi.

‘BARIŞIN SESİ BOĞULUYOR’

Askeri operasyonları siyasi operasyonların izlediği, toplumun ölü, yaralı, gözaltı ve tutuklama haberleri ile sarsıldığına dikat çekilen açıklamada şu ifadelere yer verildi; “‘Terörle Mücadele Kanunu’ kimseye ‘göz açtırmıyor.’ Barışın sesi boğuluyor! Ağzını açan, yazı yazan, açıklama yapan, demokratik hakkını kullanan, sendikaya üye olan, soran, sorgulayan, hükümetin politikalarına eleştirel yaklaşan her yurttaş düşman ilan ediliyor; Kürt yurttaşlarımızın demokrasi mücadelesi, hak arayışı, eşitlik talepleri ‘bölücülük’ olarak gösterilip, şoven ve ırkçı propagandanın hedefi haline getiriliyor. Özel Yetkili Mahkemelerce tutuklanıp hapse atılıyor. Ağzına kadar doldurulan cezaevlerinde yangınlar, isyanlar bir birini izliyor.”

‘ŞİDDET VE SAVAŞA ENDEKSLİ ŞUURSUZ BİR ATMOSFER’

Açıklamada bu gidişatın durdurulması, akliselimin galip gelmesi, Hükümet’in ‘bu çılgın gidişini’ durduracak bir müdahale ve ortak tutumun aciliyet kazandığını ifade eden HDK Genel Meclis Yürütme Kurulu, açıklamanın devamında, “Birgün Uludere’de 34 yurttaşımız katlediliyor, katliamın üzeri örtülüyor, başka bir gün yaratılan provokasyona, Suriye’nin provokasyonla yanıtı sonucunda düşürülen savaş uçağı ve savaş tamtamlarına uyanıyoruz. Gerilim, şiddet ve savaşa endeksli bir süreç içine ve şuursuz bir atmosfere doğru hızla sürükleniyoruz” dedi.

‘HÜKÜMET AYRIMCI DIŞLAYICI VE BÖLÜCÜ’

KESK’e yönelik gerçekleşen ve Genel Başkan Lami Özgen’in de içinde bulunduğu 56 kişinin gözaltına alındığı operasyona değinilen açıklamada, “Kürt yurttaşlarımız için milletvekili olma, belediye başkanı seçilme, politika ve sendikacılık yapma, hukukçu olma, gazete çıkarma, gazetecilik yapma imkânsız hale getiriliyor. Hükümet Kürt yurttaşlarımızı siyasal, sosyal ve kültürel yaşamdan silmek istiyor. Bölücülük üzerine propagandayı yaşam kaynağı haline getiren, ırkçı ve şoven söylemi sürdüren Hükümet, Kürt yurttaşlarımıza karşı ayrımcı, dışlayıcı ve bölücü politikayı düstur edinmiş bulunuyor” denildi. Artan baskı ve şiddetin Kürtlerin fabrikada, işyerlerinde, mahallede, okulda ve yaşamın her alanında hedef haline getirdiği ifade edilen açıklamada, “Hükümet, barış taleplerini elinin tersiyle itiyor. Bir yandan silahların bırakılmasını istiyor, diğer yanda, sendikacıları, belediye başkanlarını, milletvekillerini gözaltına alıyor, onar onar tutukluyor. Kin ve nefreti, ırkçı ve şoven propagandayı, ayrışma ve karşı karşıya gelme koşullarını büyütüyor” denildi.

‘GEÇ OLMADAN AYAĞA KALKALIM’

Açıklama şöyle devam ettİ; “Bu kaotik gelişmeler karşısında tüm yurttaşlarımızı vicdanının sesini dinlemeye çağırıyoruz. Barışın, eşitliğin ve kardeşliğin egemen kılınacağı bir Türkiye için henüz geç olmadan ayağa kalkmaya, gözaltı ve tutuklamalara karşı sesini yükseltmeye, Kürt işçi ve emekçi, sendikacı kardeşlerine sahip çıkmaya çağırıyoruz. Başta Halkların Demokratik Kongresi bileşenleri olmak üzere, barış ve kardeşlikten, inançların eşitliğinden, halkların özgürlüğünden ve kardeşliğinden yana tüm işçi ve emekçileri, her dilden, her inançtan ve her kültürden halkımızı bu gidişi durdurmaya ve Hükümeti bu çılgın gidişten caydırmaya çağırıyoruz. Bir yerden başlayalım. Sizleri, KESK Genel Başkanının ve gözaltına alınan tüm Kürt kamu emekçilerinin, sendika yöneticileri ve üyelerinin serbest bırakılması için hayatın her alanında ses çıkarmaya, barış ve kardeşlik için harekete geçmeye çağırıyoruz.” (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

İran Cenevre'ye çağrılmadı

SONRAKİ HABER

Konya'da 6 gün içinde 3 yeni obruk oluştu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa