20 Nisan 2017 19:08

Ecetem işçisi kadınlar ödemelerini aldı!  

Aylardır ücretlerini alamadıkları için iş bırakan Ecetem temizlik şirketi çalışanı kadınlar ısrar ve çabaları sonucu gasp edilen maaşlarını alabildi. 

Ecetem işçisi kadınlar ödemelerini aldı!  

Paylaş

Hilal Tok
İstanbul

Aylardır ücretlerini alamadıkları için iş bırakan Ecetem temizlik şirketi çalışanı kadınlar ısrar ve çabaları sonucu gasp edilen maaşlarını alabildi.

İstanbul'da faaliyet gösteren Ecetem temizlik işçilerinin çalışma koşullarına ve ücretlerinin ödenmemesine ilişkin haberlerin paylaşılmasından şirket rahatsız oldu. İşçileri arayarak “Bu haberler nedir? Utanmıyor musunuz? Şirketin prestiji söz konusu, biz size ödemeyi yapmayacağız demedik. Sadece sıkıntı yaşadık, böyle yapılır mı?” gibi söylemlerde bulundu. Kadın işçilerse günlerdir ücretlerini almak için uğraştıklarını ama sürekli ertelendiğini ve işi bırakmak, bunu kamuoyunda paylaşmak zorunda kaldıklarını söyleyerek şirkete “Hepimizin ücretlerini ödemeniz için size süre de tanıdık. Bundan sonrası size kalmış, ama biz ücretlerimizi bir şekilde alacağız. Emeğimizden vazgeçmeyeceğiz” diye yanıtladı.

’ŞİRKET DAYANIŞMA SAYESİNDE GERİ ADIM ATTI’

Maaşını alamadığı için iş bırakan kadın işçilerden Aygül Turan’ı da tehdit eden şirket yetkilileri, “ Herkesin parasını veririm seninkini vermem” diyerek Turan’ı yıldırmaya çalıştı. 

“Şirketin prestiji” söz konusu olunca panik yaşayan şirket yetkilileri işçilerin yapacağı basın açıklamasından bir gün önce işçilere maaşlarını ödemek zorunda kaldı. Ödemelerini alan

kadın işçiler, şirketin geri adım atmasının yapılan haberler ve kendileriyle yapılan dayanışma sayesinde sağlandığını belirtti. Açıklama yapan kadın işçiler “Birlikte davrandık, gücümüzü gördük. Sonra ücretlerimizin ödenmediğine ilişkin haberler yayılmaya başlayınca anladık ki, yalnız değiliz. Bu da bize moral oldu. Şirketi de harekete geçirdi. Hiç tanımadığımız insanların bizlere destek olması bizleri çok mutlu etti” dedi.
 

ÖNCEKİ HABER

Kürtçe savunma yargıya siyaset bulaştırmakmış!

SONRAKİ HABER

Evde bulunan tabanca 7 yaşındaki çocuğun yaralanmasına neden oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa