PEN Ural-Altay Kongresi Kırım’da yapıldı

PEN Ural-Altay Kongresi Kırım’da yapıldı

PEN Ural-Altay Ağı’nın 4. Kongresi Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin Başkenti olan Simferopol (Akmescit) ile Bahçesaray’da yapıldı. Kongreye Bask, Finlandiya, Japonya, Kırgızistan, Güney Kore, Tataristan, Türkiye ve sürgündeki Uygur PEN merkezleri temsilcileri katıldı. PEN Uluslararası Başkanı John Ralston Saul,

PEN Ural-Altay Ağı’nın 4. Kongresi Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin Başkenti olan Simferopol (Akmescit) ile Bahçesaray’da yapıldı. Kongreye Bask, Finlandiya, Japonya, Kırgızistan, Güney Kore, Tataristan, Türkiye ve sürgündeki Uygur PEN merkezleri temsilcileri katıldı. PEN Uluslararası Başkanı John Ralston Saul, PEN Uluslararası Genel Sekreteri Hori Takeaki ve PEN Uluslararası Yönetim Kurulu Üüyesi Gilwon-Lee katılımcılar arasındaydı. 17-21 Hazirandaki buluşmada “Dil ve Çeviri Sorunları” tartışıldı. PEN Türkiye Merkezi’ni Prof. Dr. Suat Karantay ile 2.Başkan Halil İbrahim Özcan temsil ettiler.
PEN Ural-Altay Ağı’nın temelleri 2007 PEN Senegal Kongresi’nde Uygur PEN Başkanı Kaiser Özhun’un öncülüğünde atılmış, ilk PEN Ural-Altay Kongresi 2009 yazında İstanbul’da yapılmıştı. Bunu Macaristan’da bir konferans izlemiş, 2 ve 3. Kongreler ise Kırgızistan ile Moğolistan’da düzenlenmişti.
(KÜLTÜR SERVİSİ)

www.evrensel.net