Metro inşaatı yeni kazalara gebe

Metro inşaatı yeni kazalara gebe

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, metro inşaatı yakınlarında kaldırım çökmesi sırasında, kaldırımda yürüyen bir işçinin hayatını kaybetmesinden sonra Büyükşehir Belediyesinin “İnşaatı Ulaştırma Bakanlığına devrettik, sorumlu biz değiliz” açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını belirtti. Ulaştırma Bak

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, metro inşaatı yakınlarında kaldırım çökmesi sırasında, kaldırımda yürüyen bir işçinin hayatını kaybetmesinden sonra Büyükşehir Belediyesinin “İnşaatı Ulaştırma Bakanlığına devrettik, sorumlu biz değiliz” açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını belirtti. Ulaştırma Bakanlığının inşaatı devralmasının ardından herhangi bir denetim yapıp yapmadığını soran mimarlar, metro inşaatının başka kazalara yol açabileceği uyarısında bulundular.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan, Melih Gökçek’in twitter üzerinden yaptığı “Bizim yapmadığımız yerden biz nasıl sorumlu oluyoruz anlamak mümkün değil” açıklamasına tepki gösterdi. Hakkan, “Bir vatandaş hayatını kaybetmiş, ‘Sorumlusu ben değilim’ diyor. 10 yıldır durmuş bir metro inşaatını devretti. Büyükşehir Belediyesi  bir enkaz devretti Ulaştırma Bakanlığına. Bir  inşaatın 10 yıldır, sağlıklı bir şekilde kalması mümkün değil. Dikmen Deresi’nin de o güzergahtan geçtiğini biliyorlar üstelik. Milli Eğitim Bakanlığının yanındaki metronun çökmeyeceğini nereden biliyoruz? Güven içerisinde kaldırımda yürüyemiyor insanlar, açıklama yapılmalı, kesinlikle sorumlulukları var” diye konuştu.
Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak süreci yakından izleyeceklerini belirten Hakkan, Ulaştırma Bakanlığının suskunluğuna da tepki gösterdi. Hakkan, “Metro inşaatı 10 yıldır dış etkenlere de açık olarak kaldı, enkaz olarak kaldı. Hiçbir denetim ve kontrol olmadan inşaata başlanıyor.  Ulaştırma Bakanlığı herhangi bir denetim yapmışsa eğer kamuoyu ile paylaşmalı” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net