Yüksek: Kürtler kayyımlara boyun eğmedi

Yüksek: Kürtler kayyımlara boyun eğmedi

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, başkanlık referandumuna dair yazılı açıklamasında 'Kürtler Erdoğan'a biat etmedi' dedi.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, büyük tartışmaların ardından ‘evet’ oylarının kıl payı önde çıktığı referanduma ilişkin yazılı açıklama yaptı. Seçim hilelerine dair sayısız örnek ve itirazın söz konusu olduğunu söyleyen Yüksek, “Hile ve baskıların en yoğun yapıldığı kentlerin başında Kürt kentleri gelmektedir.  Türkiye genelinde alacağı sonuç bir yana, Kürdistan’da alacağı sonuç AKP devleti için daha başka bir önem arz ediyordu. Ama sonuç onların istediği gibi olmadı ve Kürt halkı hem Kürdistan’da hem de batı kentlerinde faşist AKP’ye hayır dedi. 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinden bu yana partimize yapılan baskı sonucu, binlerce insanımız katledilmiş, 10 bine yakın üyemiz, 83 belediye eş başkanımız, PM, MYK yöneticilerimiz ve eş başkanlarımız tutuklanmış olmasına, 85 belediyemize el konulmuş, kentlerimiz yakılmış, yıkılmış, 650 bin insanımız evsiz bırakılmış olmasına rağmen Kürdistan kentlerimizde özellikle kayyım atanan belediyelerimizde faşist AKP hükümeti referandumda istediği sonucu alamamıştır” dedi.

Özgür bir ortamda seçim olunca 7 Haziran sonucunun çıktığını ifade eden Yüksek, “Bütün belediyelerimize kayyım atanıp, yöneticilerimizin birçoğunun tutuklanmasına rağmen AKP Kürdistan’da yenilmiştir. AKP ve Erdoğan referandumu sandıkta ve halk nezdinde kazanamadığı halde baskı, hile ve YSK’ye dayatmalar ile kağıt üzerinde kazanmaya çalışmıştır. Bu haliyle referandum sonucunun, Erdoğan ve AKP’nin ne Türkiye’de ne de uluslararası alanda hiçbir meşruiyeti kalmamıştır” dedi.

‘KÜRTLER ERDOĞAN’A ‘SANA BİAT ETMEYİZ’ DEDİ’

Yüksek, şu değerlendirmelerde bulundu: “Bu durum Erdoğan ve AKP için sonun başlangıcı demektir. Kürt halkı bu sonuçla AKP ve Erdoğan’a öldürmekle, yakıp yıkmakla tutuklamakla bizi yıldıramazsın, sana biat etmeyiz cevabını vermiştir. Ayrıca Türkiye geneli açısından yeni bir siyasi tablo ortaya çıkmış, AKP’nin hükümranlığı sona ermiştir. Muhalefetin, demokrasi cephesini örerek AKP faşizmini durdurabileceği bir kez daha ortaya çıkmıştır. Toplum artık AKP’yi desteklememekte, siyaset toplum muhalefetini örüp temsil edebilmeli, beklentisini karşılamalıdır. AKP Kürdistan, Ege, Marmara ve Akdeniz bölgelerinde ve başkentte kaybetmiş, orta Anadolu ve Karadeniz’e sıkışıp kalmıştır. Buna göre toplum aynı zamanda tekçi, merkeziyetçi bir sistem değil yerinden yönetim esasına dayalı bir sistem istediğini ortaya koymaktadır. Halkımızı, gösterdiği direniş ve kararlılık dolayısıyla kutluyoruz.” (Diyarbakır/EVRENSEL)

www.evrensel.net