26 Haziran 2012 13:19

DAY-MER Festivali devam ediyor

İngiltere’de Türkiyelilerin düzenlediği en büyük ve en uzun süreli devam eden Kültür ve Sanat Festivali tüm hızı ve heyecanıyla devam ediyor. 1989 yılından bu yana Londra’da faaliyet yürüten Türk ve Kürt Toplumu Dayanışma Merkezi (DAY-MER), 23. festivaline 15 Haziranda başladı ve 8 Temmuzda son bulacak.Ü

DAY-MER Festivali devam ediyor
Paylaş
Arif Bektaş

Ülkedeki çeşitli sorunların da işlendiği festivalde, çocuklara, gençlere, kadınlara yönelik de şenlikler yapılıyor. 15 Haziranda Hacney Belediye binasında yapılan resepsiyonla başlayan festival boyunca bir de fotoğraf sergisi düzenlendi. Karma fotoğraf sergisine yoğun ilgi dikkat çekiyor. Kuzey Londra’daki Londra Toplum Merkezinde 7 Temmuza kadar açık kalacak sergi, 8 Temmuz günü de festivalin son etkinliği olan  Park Şenliği’nde Clissold Park’da sergilenecek.

GENÇLER ÜRETEREK KATILDI

Festival çerçevesinde 22 Haziran günü yapılan gençlik şenliğine katılan 200 genç doyasıya eğlenirken, hazırlanan programın tamamının gençlerin kendilerinin oluşturmuş olması dikkat çekti. Yapılan konuşmalarda, DAY-MER çatısı altında birleşmenin, örgütlü mücadelenin sürdürülmesinin önemine değinildi.

İngiltere Gazeteciler Sendikası Başkanı Donnacha DeLong’un da katılıp, son yıllardaki telekulak skandalı ve medya baronlarının İngiltere’deki faaliyetlerine değindi.

Fatih Polat ise yaptığı konuşmada, farklı düşünen basın mensuplarının bastırıldığını, cezaevlerine atıldığını ve muhalif olan diğerlerine de gözdağı verildiğini söyledi. İngiltere’deki gazetecilerin de desteğiyle Türkiye’de tutuklu gazetecilerin serbest bırakılma mücadelesine katılmanın önemine değindi.
Daha önce 19 ve 20 Haziranda iki gösteri yapan DAY-MER Londra Meydan Sahnesi’nin “İsyancı Bahar” adlı şiirli, şarkılı ve masallı oyunu 29, 30 Haziran ve 1 Temmuz günleri tekrar seyirciyle buluşacak. Yoğun ilgi ve beğeniyle seyredilen oyun açık havada oynanıyor.

ÇOCUKLAR DA FESTİVALDE

Her yıl bir ilkokulda yapılan Çocuk Şenliği ise bu yıl Northumberland Park İlkokulunda yapılacak. Yüzlerce çocuğun aileleriyle katıldığı şenlikte, onlarca etkinliğin yanı sıra, yıl boyunca DAY-MER’de çeşitli kurslara katılan onlarca öğrencinin de gösterisi olacak. 30 Haziran günü yapılacak şenlikte, gün boyu çocuklar çeşitli yarışmalara da katılabilecek.

Yazar Gülsüm Cengiz’in katılacağı söyleşi 3 Temmuzda gerçekleşecek. BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, Halkların Demokratik Kongresi Genel Meclis Yürütme Kurulu Üyesi Ender İmrek ve DAY-MER Başkanı Ahmet Sezgin’in konuşmacı olarak katılacağı panel ise 6 Temmuzda Londra Toplum Merkezinde yapılacak.

Yaklaşık bir ay sürecek festivalin en görkemli etkinliği olan Park Festivali ise 8 Temmuz Pazar günü Clissold Park’ta yapılacak. On binlerce emekçinin katılması beklenen festivalin bu etkinliğinde, Sebahat Tuncel ve Ender İmrek’in yanı sıra bir çok sendikacı da konuşmacı olarak katılacak. Park Şenliğinde Şevval Sam ve Ferhat Tunç da sahne alacak. (Londra/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Milattan öncesi de sansürlenmeye başlandı

SONRAKİ HABER

Savcı da KESK’lilere grevi sordu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...