26 Haziran 2012 13:11

Milattan öncesi de sansürlenmeye başlandı

Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi tarafından yayınlanmakta olan tiyatro dergisi Mimesis’in 19. sayısının Elazığ Halk Kütüphanesi tarafından müstehcen içerikli olduğu gerekçesiyle mahrece iade edildiği öğrenildi. Elazığ İl Halk Kütüphanesi Müdürü Ahmet Pirinççi tarafından gönderilen resm

Milattan öncesi de sansürlenmeye başlandı
Paylaş

‘TEK KELİMEYLE ABSÜRT BULUYORUZ’                                                                          

Mimesis Dergisi Yayın Kurulu yaptığı yazılı açıklamayla, Elazığ Halk Kütüphanesinin müstehcenlik iddialarına tepki gösterdi. Müstehcenlik iddiasının tiyatro dünyasının düzenli olarak maruz kaldığı ithamlardan birisi olduğunu vurgulayan Mimesis Dergisi Yayın Kurulu, tüm bu yaşananların sansürcü zihniyetin bir çeşitlemesi ve yasaklaması olarak gördüklerini belirtti. Yayın kurulu, “Kültür Bakanlığı tarafından onlarca il ve ilçe kütüphanesi raflarına yerleştirilen akademik-bilimsel bir derginin, yine ona bağlı bir kuruluş tarafından raftan kaldırılmasını ise tek kelimeyle ‘absürt’ buluyoruz” dedi.

‘MÜSTEHCENLİKTEN NE ANLADIĞINI AÇIKLAMALIDIR’

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Başkanı Üstün Akmen ise durumu “vahim” olarak değerlendirdikten sonra: “Müstehcen olduğu iddia edilen makale, Antik Yunan komedyası hakkında bir çeviri-araştırma dosyası. Washington Üniversitesinde öğretim üyesi olan Sarah Culpepper Stroup tarafından taaa 2004 yılında kaleme alınmış. Yazıda, Antik Yunan toplumunda kadınların toplumsal iş bölümü içerisindeki konumları ve bunun Aristophanes´in ‘Lysistrata’ oyununda nasıl bir karşılığı olduğu incelenmekte. Dolayısıyla, kadınların hem evlilik hayatı içerisindeki konumları, hem de “heteria” olarak adlandırılan kadınların evlilik dışı ilişkileri ve bu ilişkilerin ‘Lysistrata’ oyunundaki karşılığı bilimsel gözle irdeleniyor. Şikayetçi üç vatandaşa ve Müdür Ahmet Bey’e sormak isterim, Antik Yunan’daki yaşam ile ilgili referanslara nerelerde rastlıyoruz? Elbette kalan yazılı ve görsel malzemeden, öyle değil mi ama! Bu malzemelerden en önemlileri hangileri? Çanak, çömlek, vazo ve kadehlerin üzerinde yer alan tasvirler. Bu tasvirler, milattan önce 5. yüzyıla ait. Köhnemiş, örümceklerin bürüdüğü karanlık düşünce yapısı  “müstehcen” kavramını milattan öncesine taşıdı, artık milattan önceki sanata bile sansür uygulamaya kalkıyor. Son derece tehlikeli bir yoldayız” dedi.

Sarah Culpepper Stroup’un kadın-erkek ilişkilerinin vazo ve kadehler üzerinde nasıl resmedildiğinin, dönemi anlamak için çok büyük öneme sahip olduğunu anlattığını söyleyen Üstün Akmen: “Aristophanes’in ‘Lysistrata’ oyunu, kadınların savaşı sona erdirmek için erkeklere karşı cinsel grev düzenlemesini konu almakta. Yani cehaletin ipinin ucunu kaçırıp Aristophanes’i de mi sorgulayacağız, yazıktır günahtır. Yani artık bir resmin, yazının, çizgilerin müstehcenliğine halktan üç kişi mi karar verecektir? Bu ne mene gidiştir. Kültür Bakanlığı olaya derhal el koymalı, Elazığ İl Halk Kütüphanesi Müdürü müstehcenlikten ne anladığını açıklamalıdır” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Tarihi ilçede HES’e tepki

SONRAKİ HABER

DAY-MER Festivali devam ediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...