'En çok mühürsüz oy pusulası Güneydoğu'da'

'En çok mühürsüz oy pusulası Güneydoğu'da'

Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi'nin sahibi Kemal Özkiraz: En çok mühürsüz oy pusulası Güneydoğu’da, Kürt nüfusunun yoğun yaşadığı yerlerde.

'Evet' çıkması halinde sahibi olduğu Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi’ni (AKAM) kapatacağını söyleyen Kemal Özkiraz, sözünü tutmasının ardından seçim sonuçlarını değerlendirdi.

Gazeteduvar'dan Nergis Demirkaya'ya konuşan Özkiraz, “1 milyon oyun iptal edildiği, 2.5 milyon oyun mühürsüz kullanıldığı bir ülkede doğruyu bilip bilmediğimize, yanılıp yanılmadığımıza emin olamadığımız bir ortamda anket yapmanın ne anlamı var” dedi.

Özkiraz, Yüksek Seçim Kurulu'nun mühürsüz zarf ve oy pusulalarını kabul etme kararına dair ise “Benim partilerden, sandık gözlemcilerinden aldığım bilgiler, mühürsüz oy pusulularının tamamında ‘Evet’ çıktığı yönünde. Böyle bir şey tesadüfle açıklanamaz. YSK’nin acilen kaç mühürsüz oy pusulasının kabul edildiğini açıklaması gerekiyor. Bu seçim sonucunu etkilemeyecek sayıda olsaydı zaten YSK açıklar, kimse de itirazını sürdürmezdi. Belli ki mühürsüz oy pusulaları bu seçim sonucunu belirlemiştir. Bazı kaynaklar 2- 2.5 milyon oydan bahsediyor. Bu da katılıma göre yüzde 6 gibi bir orana tekabül ediyor. 900 bin oyun geçersiz sayıldığı bir yerde mühürsüz oy pusulası gerçekten bu kadar fazlaysa ortada bir hile var demektir. Hileli bir seçimi okumak nasıl doğrudur bilemiyorum.” dedi.

Özkiraz, “Benim edindiğim bilgiler en çok mühürsüz oy pusulasının Güneydoğu’da, Kürt nüfusunun yoğun yaşadığı yerlerde olduğu yönünde. YSK bunu açıklamalı. Hangi bölgede ne kadar mühürsüz oy pusulası vardı? Bunların kaçı evet, kaçı hayır çıktı. Seçimin sonucuna etki edebilecek düzeyde mi?”diye sordu.

“Ortaya çıkan iddialar ve somut bazı videolar üzerinden muhalefetin hemen harekete geçip seçimin durdurulmasını istemesi gerekirdi” diyen Özkiraz, bundan sonrası için bir değişiklik beklemediğini söyledi. (HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 17 Nisan 2017 13:29
www.evrensel.net