26 Haziran 2012 16:42

ABD’de ırkçı yasa onaylandı

ABD Anayasa Mahkemesi, Arizona eyaletinde kaçak göçmen olduğundan kuşkulanılan kişilere kimlik sorulmasına izin veren tartışmalı yasayı onayladı. Ancak mahkeme, yasanın çok eleştirilen maddelerinden bazılarını, örneğin göçmenlere yanlarında kimlik bulundurma zorunluluğu getirilmesini reddetti. Ayrıca kimsenin sırf kimlik kontrol&uum

ABD’de ırkçı yasa onaylandı
Paylaş

Yasayı eleştiren çevreler, durdurulacak kişilerin genelde Latin kökenliler veya Siyahlar olacağını belirterek, ırkçılığa yol açacağını söylüyor. Yasaya karşı çıkan ABD Başkanı Barack Obama, bazı maddelerin reddedilmesinden memnuniyet duyduğunu belirtti. Ancak kalan maddelerin “uygulamadaki sonuçlarından” endişe duyduğunu kaydeden Obama, “Hiçbir Amerikalı, dış görünümü yüzünden zan altında kalmamalı” diye konuştu. Buna karşılık Arizona Valisi Jan Brewer değişikliklerin yasanın “ruhunu” etkilemediğini söyledi.

Demokrat Parti Kongre Üyesi Raul Grijalva, “Bu bölünmüş bir karar ve anayasal anlamda hayal kırıklığı yarattı. Bence bundan sonraki süreçte ayrımcılığa ve sivil hakların ihlaline kapı açacaktır” şeklinde konuşurken, Cumhuriyetçi Senatör Mike Lee, “Yasa dışı göçmen sorunumuz var. Eyalet, federal hükümetin sınır hattındaki hataları ve zaten kanunda yazılı göçmenlik yasasını uygulamaktaki hataları yüzünden birçok problemin üstünde oturuyor. Bu yüzden eyalet bu gevşekliği düzeltmeye çalıştı” dedi.
Yargıç Anthony Kennedy, çoğunluk görüşüne dair açıklamasında, “Ulusal hükümet göçmenlik düzenlemelerini yapmakta önemli güce sahiptir. Arizona’nın yasa dışı göçmenliğin yarattığı problemlere dair kaygıları anlaşılabilir ama eyalet, federal kanunun altını kazıyan politikalar izlememeli” ifadesini kullandı.

DİĞER EYALETLER DE SIRADA

Obama’nın Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerindeki Cumhuriyetçi Rakibi Mitt Romney ise Obama’yı göç konusunda ulusal bir reform yasası hazırlamadığı için eleştirdi.

Romney, ABD’deki her eyaletin “Sınırlarını koruma ve hukukun üstünlüğünü muhafaza etme sorumluluğu ve hakkı olduğunu” söyledi. Alabama, Georgia, Indiana, Güney Carolina ve Utah eyaletlerinde de benzer yasalar yürürlükte.

Federal hükümet, Arizona’daki yeni yasanın bu konudaki federal yasayla çeliştiğini söyleyerek şikayetçi olmuştu. Ancak Anayasa Mahkemesi böyle bir çelişki olup olmayacağını söylemek için henüz çok erken olduğunu, gerekirse ileri bir tarihte yeniden başvuru yapılabileceğini kaydetti. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Suriye sınırında askeri sevkiyat

SONRAKİ HABER

ABD’nin diktatörlükleri desteklemesi hakkında tartışma ihtiyacı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...