15 Nisan 2017 05:19

PETKİM işçisi isyan etti

Petkim işçileri sendikasızlaştırma girişimine karşı başlayan direnişin Petrol-İş Genel Başkanı Ali Ufuk Yaşar tarafından bitirilmesine tepki gösterdi

PETKİM işçisi isyan etti

Paylaş

Emine UYAR
Turan KARA
İzmir

Petkim işçilerinin SOCAR patronunun sendikasızlaştırma girişimine karşı başlattığı direniş, Petrol-İş Genel Başkanı Ali Ufuk Yaşar tarafından işçilere sorulmadan bitirildi. SOCAR’a ait Star Rafinerisi’nde çalışan Petrol-İş üyesi işçilerin PETKİM’e geçişine onay verdiklerini, Star’da sendikalaşma için güvence aldıklarını ileri süren Yaşar’a işçilerin tepkisi sert oldu. Dört gün boyunca evlerine gitmeden arabalarda ve fabrika bahçesinde uykusuz bekleyen ve mesaisine devam eden işçiler, direnişin ‘oldu-bitti’ye getirilerek bitirilmesini yuhalayarak protesto etti, sendika yönetimini istifaya çağırdı. Toplusözleşme sürecine de dikkat çeken işçiler, tepkileri göstererek “Bize sormadan anlaşma yapılmayacağını anlamış olmalılar” uyarısında bulundu. 

DÖRT GÜN SONRA GELDİ DİRENİŞİ BİTİRDİ

Direnişin 4. günü fabrikaya gelen Petrol-İş Genel Başkanı Ali Ufuk Yaşar, geldiği gibi patron temsilcileriyle görüşmeye girdi. Şube başkanı ve yardımcısının da olduğu toplantı 5 saate yakın sürdü. Toplantı çıkışı açıklama yapan Yaşar’ın, “Her müzakere yüzde 100 kazanımla bitmez. Öyle olursa bir taraf kazıklanmış olur. Biz de konuştuk, PETKİM’e geçen arkadaşlar PETKİM’de kalacak. Oradaki sendikal varlığımız için de güvence aldık” sözleri işçiler tarafından gayri ciddi bulundu. 

İşçiler “Neden günlerce bekledik o zaman. Neden hiç gelmedin” şeklinde eleştiriler yöneltince Yaşar sözü Şube Başkanı’na verdi. Ancak tepkileri Şube Başkanı Ahmet Oktay da dindiremedi.

OKTAY STAR İŞÇİLERİNİ SORUMLU TUTTU

Petrol-İş Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay yaşanan durumdan Star Rafinerisi işçilerini sorumlu tutunca tepki gördü. Oktay’ın “Star işçilerinin tamamı geri dönüş dilekçesi doldurmadı, çekindi” demesi üzerine geri dönüş dilekçesi verenler, “Biz verdik de ne oldu, ne yaptınız?” diye sordu. 

Oktay da, “Tamamınız vermediği için başvuru yapmadık, bir kısım uyanıklık yapmak istedi” sözleri ortamı daha da gerdi. Tartışmalar büyüyünce açıklamanın yapıldığı PETKİM B kapısından fabrika içine giren işçiler, yemekhanede tartışmaya devam etti ve “Yönetim istifa” sloganları attı. 

Merkez ve şube yöneticileri işçileri uzun süre sakinleştiremedi. İşçiler Ali Ufuk Yaşar’ı Aliağa işçisine sahip çıkmamakla ve uzlaşmacılıkla eleştirdi. Tartışmalar gece yarısına kadar sürdü. 

BELEDİYE BAŞKANINA ELEŞTİRİ

Bir PETKİM işçisi ise Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’ı eleştirdi: “Bu direnişte bir ilk oldu. Belediye başkanı direniş ziyareti yapmadı. Sendika yönetimindekiler, ‘Serkan Acar böyle yapmaz, yanlış buluyor’ demekle yetindi. Herkes geldi, o da gelse kötü mü olurdu? Demek Aliağalılara destek vermeyi, onlara sahip çıkmayı yanlış buluyor. Bu şimdiye kadar hiç olmamış bir şeydi.”


‘Bize sormadan anlaşma yapılmayacağını anlamıştır’

İşçilerin dört günlük direnişin ‘oldu-bitti’ye getirilmesine tepkiler sürerken, işçiler sendika bürokrasisinin bu tepkiden ders alacağını düşünüyor. 

“Bu genel merkez yönetiminin PETKİM işçisi ile ilk mücadele deneyimiydi ve eline yüzüne bulaştırdı. Eskiden böyle olmazdı. Hiç bir zaman son gün gelip görüşüp anlaşan bir tarz olmadı bu fabrikada. Görüşmeye giden gelir işçiye açıklama yapar fikrini sorar öyle karar verilirdi. Biz oraya onları bizi temsilen gönderiyoruz, bizim adımıza karar alsın diye değil. Anlaşılan mücadele deneyimleri yok ve aşırı uzlaşmacılar” diyen bir işçi, eylemin direnişin ilk günü patronun söylediği şekilde bitirilmesini ihanet olarak gördüğünü anlattı.

TÜM YÖNETİCİLER SORUMLU

Bir başka işçi, şube başkanının, genel başkan yerine konuşmasını büyük bir hata olarak değerlendirerek, “Madem o anlaşmış bırak o anlatsın. Biz şubemizi tanırız, biliriz. Bunları da yeni tanıdık” dedi. Bu durumun TİS görüşmelerini kötü değil iyi etkileyeceğini düşündüğünü söyleyen bir işçi, “Bize sormadan anlaşma yapılmayacağını anlamış olmalılar. Star’dakilerin hak kayıpları ve skala düzenlemesi olması gereken gibi olacak” dedi. İşçi kendilerinin iyi bir mücadele verdiğini ama sendika genel merkezinin yanlış davrandığını dile getirdi. 

TÜPRAŞ işçileri de olan biteni yakından takip ediyor. Bir TÜPRAŞ işçisi, “Aliağa işçisinin mücadeleci olduğunu bilmeliler. Genel merkez bizim adımıza karar almamalı, bizim işimizi kolaylaştırmalı” dedi. 

Bir başka işçi ise, “İmzayı Genel Başkan tek başına atmadı. Tek günah keçisi onun gösterilmesi yanlış. Şube başkanı ve yöneticiler de oradaydı. ‘Biz imzalamıyoruz’ diyebilirlerdi. İmza atmasaydı kahraman olsaydı” diyerek şube yöneticilerinin de sorumluluğu bulunduğunu belirtti. 

ÖNCEKİ HABER

İzmir Valiliği OHAL’e dayanarak işçiyi işten attı

SONRAKİ HABER

Tüm Emekli-Sen: Taleplerimiz karşılansın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa