İngiltere’de kamu borcu arttı

İngiltere’de kamu borcu arttı

VERGİ gelirlerindeki düşüş ve harcamalardaki artış nedeniyle İngiltere hükümetinin Mayıs ayındaki kamu borcu beklenenden fazla artış göterdi.İngiltere Ulusal İstatistik Bürosu ONS'nin verilerine göre, bankalar için kullanılan kurtarma paketleri gibi mali müdahaleler hariç Mayıs ayı kamu borçları 17,9 milyar ster

VERGİ gelirlerindeki düşüş ve harcamalardaki artış nedeniyle İngiltere hükümetinin Mayıs ayındaki kamu borcu beklenenden fazla artış göterdi.
İngiltere Ulusal İstatistik Bürosu ONS'nin verilerine göre, bankalar için kullanılan kurtarma paketleri gibi mali müdahaleler hariç Mayıs ayı kamu borçları 17,9 milyar sterline yükseldi. Geçen yılın aynı döneminde bu rakam 15,2 milyar civarında gerçekleşmişti.
Borçlanmadaki bu artışa, vergi gelirlerinde yüzde 7,3'lük düşüş ile sosyal yardım ödemelerinde yüzde 11,7 oranındaki artışın neden olduğu düşünülüyor.
Ekonomi uzmanları Mayıs ayı rakamlarının, hükümetin 2012-13 mali yılında borçlanma miktarını 120 milyar sterlinde tutma hedefini gerçekleştiremeyeceğinin göstergesi olarak değerlendiriyor. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net