Maaş bordrolarının parası da memurdan

Maaş bordrolarının parası da memurdan

“Pes artık” dedirtecek bir uygulama daha! “Maaş zamlarını ve farklarını zamanında almak istiyorsan, özel sektöre yaptırılan maaş bordrolarının bedelini sen ödeyeceksin.” SGK’da iken KHK ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlanan Ankara 75. Yıl Yaşlılar Dinlenme ve Huzurevinde çalışanlardan 20’şer lira bordr

Sultan Özer / Şükran Doğan

Kamu emekçilerine 2012 yılı zamlı maaşları altı aylık gecikme ile ödenirken, bazı kurumlarda  zam farkının yapılması için kurum çalışanlarından ücret istendi. Para istenen kurumlardan biri de 75. Yıl Yaşlılar Dinlenme ve Huzurevi.

Önceleri Emekli Sandığına bağlı olan kurum, SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur’un birleşmesi döneminde SGK’ye devredildi. Hükümetin Meclisi de baypas ederek çıkardığı KHK’lerle bu kurum Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlandı. Devirle birlikte kurum çalışanları mağduriyet yaşamaya başladı.
SGK’ya bağlı oldukları dönemde aldıkları maaşları, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlandıktan sonra dondurulan kurum çalışanları, devir işleminden sonra ilk maaşlarını alabilmek için 10’ar lira ek para ödemek zorunda kaldılar. Gerekçesi maaş ödemelerinin yetişmemesi. Emekçiler, şimdi de altı aydır verilmeyen zamlarını ve maaş farklarını alabilmek için 20’şer lira ödemek zorunda kaldılar.

PARAYI VER MAAŞ FARKINI AL

36 memur ve sözleşmeli personelin çalıştığı kurumda, aslında kurum personeli olan mutemetlerin yapması gereken bordro nedeniyle toplam 720 TL özel bir firmaya verildi. Personel sayısı dikkate alındığında az bir para gibi gözükse de hem bu paranın personelden alınması, hem de kurum personelinin yapması gereken işin dışarıdan satın alınması yoluyla özelleştirilmesi, bu uygulamanın giderek diğer kamu kurumlarına da yayılacağını gösteriyor.

75. Yıl Yaşlılar Dinlenme ve Huzurevi personelinin yaşadığı diğer bir mağduriyet de kurum değişikliği nedeniyle bağlandıkları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığındaki maaşlara uyum adına, maaşlarının dondurulması. Bağlandıkları bakanlıktaki maaşlar kendi maaşlarına eşitlenene kadar hiçbir zam alamayan bazı personel, ayrıca vergi dilimi nedeniyle de kayıp yaşıyorlar. (Ankara/EVRENSEL)


VERGİ DİLİMİ DE MAĞDUR EDİYOR

2012 yılı için 4 artı 4’lük zam alan kamu emekçilerinden yüzde 80-90’ı, bir sonraki ayda maaşlarını yüzde 5 eksik almak zorundalar. Gelir vergisinin yüzde 20’lik bölümüne giren yaklaşık 1 milyon 900 bin kamu emekçisi, temmuzda, yüzde 25 dilimine giren bir kesim de eylülden itibaren eksik maaş almak zorunda kalacaklar. Böylece 75. Yıl Yaşlılar Dinlenme ve Huzurevi personeli hem bordro parası kesilmesi, hem ücretlerinin dondurulması hem de maaş dilimi nedeniyle üst üste mağduriyetler yaşıyorlar. Emekçiler, bu durumu “Kaşıkla verip kepçeyle aldılar” diyerek yorumladılar.

www.evrensel.net