26 Haziran 2012 15:09

132’nci benim! Hayır benim!

Latin Amerika’da Şili’nin ardından Meksika’da da öğrenci hareketi yükseliyor. Ancak parasız eğitim talebiyle sokaklara dökülen Şilili gençlerden farklı olarak Meksikalı gençleri ayaklandıran, 1 Temmuzda gerçekleşecek Devlet Başkanlığı seçimleri ve seçim sürecinde ulusal medyanın iktidar yanlısı haberc

132’nci benim! Hayır benim!

Paylaş
Elif Görgü

MEDYANIN DEMOKRATİKLEŞMESİ TALEBİ

Partiler dışı bir hareket olarak örgütlenen #YoSoy132, seçimde herhangi bir partinin adayını desteklemiyor. Hareketin temel hedefi 70 yıllık iktidar partisinin adayı Enrique Peña Nieto’yu seçtirmemek ve medyanın demokratikleşmesi. “Ülkenin demokratikleşmesi medyanın demokratikleşmesiyle mümkün” diyen, sosyal medyadan sokağa taşarak sık sık mitingler düzenleyen ve 30 Mayısta da kongresini toplayan #YoSoy132, yavaş yavaş siyasi bir programı da örgütlüyor. Hareketin merkezinde seçimler olsa da, “Neoliberalizme karşı mücadele, ifade özgürlüğü, adalet, özgürlük ve barış” talepleri de hareketin zaman içinde deklare ettiği diğer talepler.  

ÖZEL ÜNİVERSİTEDE DOĞDU

Hareketin ortaya çıkmasının hikayesi ise şöyle: 11 Mayıs 2012’de PRI’nın Başkan Adayı Enrique Peña Nieto “en prestijli” özel üniversite olan İberamerika Üniversitesinde bir konferans verdi. Peña Nieto büyük ihtimalle üst sınıf ailelerin çocuklarından kendisine bir zarar geleceğini düşünmemişti! Ancak çok yanıldığı ortaya çıktı. Konferansa katılan bir grup öğrenci, Peña Nieto’nun Meksika Eyaleti Valiliği süresince yürüttüğü politikaları eleştirdi. Gençlerin tepkisinin merkezinde ise 2006 yılında Atenco kasabasında, toprakları üzerinde uluslararası havaalanı yapılmasına karşı mücadele eden yerli halka karşı yönelik polis vahşeti vardı. Ülkenin başkenti Meksika Şehri’nden 15 mil uzaktaki Atenco’da Toprak Savunması İçin Halk Cephesi kuran halk, “Toprağa evet havaalanına hayır” diyerek eylemler yapıyordu. Kasaba 4 Mayıs 2006’da, 3 bin 500 polis tarafından basıldı. Yüzlerce kişi yaralandı, 14 yaşındaki bir çocuk öldürüldü. Aralarında çocukların da bulunduğu 144 kişi gözaltına alındı. Tutuklananlar işkence gördü, kadınların ise tecavüze uğradığı iddia edildi. PRI iktidarının bu vahşetini eleştiren gençlere Peña Nieto’nun yanıtı “Hükümet düzeni ve huzuru sağlamak zorundaydı” minvalinde olunca öğrenciler büyük tepki gösterdi. Başkan adayını protesto eden öğrencilerin sayısı giderek arttı. Peña Nieto’nun korumaları onu bir süre tuvalette tutmak ve daha sonra da üniversiteden kaçırmak zorunda kaldı.

SOSYAL MEDYADA PATLADI

Bütün bu olay öğrenciler tarafından kamerayla kayıt altına alındı ve video sosyal medyada hızla yayıldı. Öğrencilerin bu protestosu ulusal medyada da yer buldu. Ancak medya açıkça iktidar partisinin adayının yanında tavır aldı, öğrencileri hedef tahtasına koydu. İktidar partisinin yetkilileri de eyleme katılanların öğrenci olmadığını dahi iddia eden açıklamalar yaptı. Bunun üzerine İberamerika Üniversitesi öğrencisi 131 genç, İnternet’te bir video yayınlayarak, medyanın ve PRI yetkililerinin açıklamalarını yalanladılar. “Kimse bizi yönetmedi biz İbero öğrencileriyiz” diyerek isimlerini, öğrenci numaralarını, okudukları bölümleri tek tek açıkladılar. Yayınlanmasından sadece 6 saat sonra  bu video, 21 bin 747 kişi tarafından paylaşılmıştı bile. Böylece sosyal medyada fenomen haline gelen video, başta öğrenciler olmak üzere binlerce kişi tarafından “Yo soy 132” (132’nci benim) denilerek paylaşılmaya başlandı. Devlet ve özel üniversitelerinden binlerce öğrenci #YoSoy132 sloganıyla sosyal medyada örgütlenerek 18 Mayısta eylem yaptı ve “yanlı bilgilendirme”ye karşı “haber alma hakları”nı savunmak için devlet televizyonu Telesiva’nın ofisine kadar yürüdü. 19 Mayısta “EPN (Enrique Peña Nieto) Karşıtı Yürüyüş” düzenleyen 46 bin genç, PRI’nın Meksika’da yıllardır sürdürdüğü baskı rejimini protesto etti. #YoSoy132 hareketinin yürüyüş ve eylemleri sokaklarda, devlet televizyonunun büroları önünde ve hatta futbol tribünlerinde durmaksızın devam etti. Hareket kısa sürede yayıldı. 16 Haziranda Julieta Venegas gibi dünyaca ünlü Meksikalı şarkıcı ve müzik gruplarının da katıldığı konserler düzenleyen hareketinin deklarasyonu bu arada şekillendi.

SEÇİMLERİ BOYKOT ETMEYECEKLER

Hareket, yurttaşlar tarafından kurulmuş, herhangi bir parti ile ilgisi olmayan, hiçbir partinin adayını desteklemeyen ancak hareketin katılımcılarının seçimlerine saygı duyan bir hareket olduğunu deklare etti. Deklarasyonda, ifade özgürlüğüne ve Meksika halkının haber alma özgürlüğüne vurgu yapıldı.  “Mevcut politik koşullarda boş oy kullanmanın ya da seçimleri boykot etmenin demokrasinin inşasında bugün açısından etkili olmayacağına inanıyoruz. Biz, ülkemizin demokratikleşmesi konusunda endişesi olan bir hareketiz ve bunun gerçekleşmesinin de medyanın demokratikleşmesinden geçtiğine inanıyoruz. Bu endişemiz ulusal medyanın devletin ve birkaç kişinin elinde toplanmış olmasından kaynaklanıyor. 132 hareketi sadece bir üniversiteli hareketi değildir, taleplerini destekleyen herkese açıktır” denildi.  

SANDIKTA GÖREVLİ OLMAK İSTİYORLAR

30 Mayısta kongresini de toplayan hareket, sanat eğitiminden neoliberalizm karşıtlığına, GDO’lu ürünlere karşı mücadeleden yerli halkların haklarının savunulmasına kadar 15 konuyu, 15 masa etrafında tartıştı. Siyasi bir çizgi oluşturmaya başlayan gençlerin kısa vadede temel hedefi şimdilik PRI’nin yeniden iktidarı almasına engel olmak. Hareketin temsilcileri önceki gün ise Federal Seçim Kurulu önüne giderek oy sayımında gözlemci olarak katılmak için başvurdular. Seçimlerden çok kısa süre önce örgütlenen hareketin oylara ne kadar etkisi olacağı belirsiz. Ancak 1 Temmuz-1 Aralık arasında 5 ay sürecek olan federal seçimler, yeni kongrenin kurulması ve yeni devlet başkanının görevine başlaması süreci, hareketin büyümesi için fırsat veriyor. Tıpkı Şilili gençlerin, başta kendi aileleri olmak üzere Şili emekçilerini harekete geçiren kıvılcımı yakmaları gibi, genişleyen politik talepleriyle ve sistem karşıtı tutumuyla bir çok toplumsal kesimi etrafında toplama potansiyeli taşıyan Meksikalı gençlerin bu hareketi de, sadece başkentte değil bir çok kentte yerel eylemler ve toplantılarla ilerleyerek bir halk cephesi kurulmasının koşullarını da yaratıyor.  Hareketin bu doğrultuda ilerleyip ilerlemeyeceğini ise 1 Temmuz seçimlerinin ardından yaşanacak gelişmeler belirleyecek. (DIŞ HABERLER)


BAŞKANLIK SEÇİMLERİ 1 TEMMUZDA

Meksika’da devlet başkanlığı için yarışan isimler ve partileri ise şöyle: *Enrique Peña Nieto: Kurumsal Devrimci Parti (PRI) *Josefina Vázquez Mota: Ulusal Hareket Partisi (PAN) *Andrés Manuel López Obrador: İlerici Hareket Koalisyonu *Gabriel Quadri de la Torre: Yeni İttifak Partisi (PANAL)

ÖNCEKİ HABER

Hasta hekimi bıçakladı savcı ‘idari’ deyip reddetti!

SONRAKİ HABER

Veriler "ekonomide toparlanma yok" diyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa