12 Nisan 2017 16:50
Son Düzenlenme Tarihi: 12 Nisan 2017 20:50

Uzlaşma yok baskı ve tutuklama var

Erdoğan, 'Siyasette mutabakat dilini özlüyorum' dedi, iktidarda olduğu 15 yılı unuttu. Muhalefete yönelik baskıları derledik.

Uzlaşma yok baskı ve tutuklama var

Paylaş

Şerif KARATAŞ
İstanbul 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, atv ve A Haber ortak yayınında gençlerin sorularını yanıtladı. Siyasetin dilini eleştiren Erdoğan, “Siyasette mutabakat dilini özlüyorum. Batıda siyasette bir uzlaşma yakalanabiliyor, bizde maalesef bu olmuyor” ifadelerini kullandı. Erdoğan iktidarda olduğu 15 yılı unuttu. 15 yıllık iktidarda muhalefete yönelik baskı ve tutuklamalar ise hiç azalmadı. Tam tersine giderek arttı.  

HDP EŞ GENEL BAŞKANLARI CEZAEVİNDE 

HDP Basın Bürosu Evrensel için HDP’ye yönelik baskı ve tutuklamalara ilişkin bilgi verdi. Bilgiye göre; temmuz 2016’dan bu yana toplam 6 bin 253 kişi gözaltına alındı. Bunlardan 1565 kişi tutuklandı. Temmuz 2015’ten bu yana 38 HDP il eş başkanı, 97 HDP ilçe eş başkanının tutuklandığı belirtilen bilgide, şu anda yönetimde olan 28 il eş başkanı, 84 ilçe eş başkanı, 1 belde eş başkanının tutuklu olduğu belirtildi. HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da aralarında olduğu 13 milletvekili 2 Merkez Yürütme Kurulu üyesi 5 Parti Meclisi üyesi, 750’yi aşkın il ve ilçe yöneticisi tutuklandı. Yüksekdağ’ın vekilliği düşürüldü. Aralarında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin de bulunduğu 83 belediye eş başkanı ve eş başkan vekili tutuklanırken, 84 DBP’li belediyeye kayyım atandı. 

HAYIR DİYENLERE 143 BASKI VE YASAK 

CHP Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, 30 Mart’ta ‘Eşitiz ve Adaletsiz Propaganda Sürecinde Referandum” başlıklı raporunda hayır diyenlere yönelik 143 baskı, tehdit ve yasak olduğunu açıkladı. CHP Genel Başkanı Zeynep Altıok Akatlı ise 6 Mart’ta açıkladığı raporda, ‘hayır’ kampanyası yürüten en az  107 kişi gözaltına alındı, MHP’den 4 isme ihraç talep 
edildi, 2 gazeteci işten atıldı, Çanakkale ve Kocaeli’de salon tahsisleri iptal edildi, sendika 
başkanına silahlı saldırı düzenlendi, Haziran Hareketi üyesi bıçaklandı, Karadeniz Teknik Üniversitesinde öğrencinin burnu  kırıldı, Sinan Oğan’a fiziki  saldırı düzenlendi, üniversitelerde “hayır” demek yasaklandı.

156 GAZETECİ CEZAEVİNDE 

Tahliye kararı verildikten sonra yeniden gözaltına alınan ve aralarında Murat Aksoy ve Atilla Taş’ın da bulunduğu 13 gazeteci İstanbul Emniyet Müdürlüğünde tutulurken, 13 kişiyle birlikte özgürlüklerinden mahrum bırakılan ve cezaevinde bulunan gazeteci sayısı 156. OHAL’in ilan edilmesinden sonra çıkarılan  KHK’lerle toplamda 177 medya kuruluşu kapatıldı. İşsizlik bilançosu ise 2 bin 500’ü buldu.

EKRANDA HAYIR YOK!

Demokrasi İçin Birlik (DİB), referandum öncesi halkın bilgi alma özgürlüğü çerçevesinde televizyon kanallarına ilişkin hazırladığı raporda ise ‘hayır’ın ekranlarda görünmez kılındığını ortaya koydu. Radyo Televizyon Üst Kurulundan aldığı bilgilere göre ortaya çıkan en çarpıcı sonuçlardan biri de, HDP’nin TRT dahil ulusal kanalların canlı yayınlarında ve haber bültenlerinde görülmüyor olması. Canlı yayınlar, röportaj, konuklu programlar ve ayrıca grup toplantısı ve miting haberleri de dahil edildiğinde, TRT Haber’de 1-20 Mart arasında: Cumhurbaşkanı ve danışmanlarına toplam 20.8 saat, AKP’ye 42 saat ayrıldı. Cumhurbaşkanı ile AKP’ye toplam, 20 günde 62.8 saat ayrılırken, MHP’ye 48 dakika yani bir saatten az, CHP’ye 3.2 saat yer verildi. HDP’ye ise hiçbir şekilde yer verilmedi.

AKP 15 YIL BOYUNCA PATRONLARA ÇALIŞTI 

2003:  4857 sayılı İş Kanunu: Esnek istihdam ve çalışmanın önü açıldı, çalışma süreleri belirsizleştirildi, işçi hakları tırpanlandı.
2006 : Sosyal Sigortalar ve GSS Kanunu: Emeklilik yaşı yükseltildi, emekli aylığı düşürüldü, sağlık hizmetleri ücretli hale getirildi ve piyasaya terk edildi.
2008-2017: İşsizlik Sigortası Kanunu: Kanuna eklenen maddelerle İşsizlik Sigortası Fonu, “teşvik” adı altında defalarca sermayeye kaynak olarak aktarıldı.
2012: İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu: İşçi sağlığı ve iş güvenliği hizmetleri piyasaya açıldı, işçi cinayetleri azalmak bir yana arttı.
2012: Sendikalar  ve TİS Kanunu: 12 Eylül’ün sendikal barajları ve yasakları korundu, sendikal güvenceler tırpanlandı, sarı sendikacılık güçlendirildi.
2014: 6552 sayılı Torba Kanun: Taşeron işçilerin “kadro” talebine yanıt vermek yerine taşeron işçilere ilişkin göstermelik düzenlemeler yapıldı.
2015: 6645 sayılı Torba Kanun:  Soma ve Ermenek Katliamlarının ardından bazı değişiklikler yapıldı ancak işçi cinayetleri son bulmadı. 
2016: 6663 sayılı Torba Kanun: Özel istihdam bürolarına “geçici iş ilişkisi” kurma yetkisi verilerek kiralık işçilik yasal hale getirildi.
2016: 6740 sayılı Kanun: Bireysel emeklilik, “otomatik katılım” adı altında 45 yaş altı çalışanlar için zorunlu hale getirildi, yüzde 3’lük kesinti başlatıldı.
2016: 6741 sayılı Kanun: Varlık Fonu kuruldu. Henüz özelleştirilmemiş tüm kamu işletmeleri Varlık Fonu’na devredildi. Yeni özelleştirmeler kapıda… 
2016-2017: OHAL KHK’leri: Yüz binden fazla kamu çalışanı, Anayasa’ya aykırı olarak ihraç edildi. Kapatılan işyerlerinde çalışan binlerce kişi hiçbir yasal hakkı ödenmeden işsiz bırakıldı.

15 YILDA 20 BİN İŞÇİ İŞ CİNAYETLERİNDE YAŞAMINI KAYBETTİ

AKP’nin 15 yıllık iktidarında 20 bin işçi, işçi cinayetlerinde yaşamını kaybetti. 
İstihdamdan çok işsizlik büyüdü. Gerçek işsizlik yüzde 20’yi geçti. 

ASLAN PAYI SERMAYENİN OLDU 

Prof. Dr. Korkut Boratav’ın da dikkat çektiği üzere AKP döneminde milli gelir yılda ortalama yüzde 2.9 artarken, ücretler yüzde 1.4 arttı. Yani büyümenin aslan payına sermayedarlar ve rantiye el koydu; emekçiler hak ettiği payı alamadı. Ücretlerde kayda değer bir gelişme yaşanmazken, emekçiler her geçen gün daha fazla borçlanmaya başladı. 4 kişilik bir aile başına düşen ortalama borç miktarı 20 bin TL’yi geçti.


 

ÖNCEKİ HABER

'Üretim artmadan et fiyatları düşmez'

SONRAKİ HABER

Margit Stumpp: Türkiye’de basının durumu pek iç açıcı değil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa