12 Nisan 2017 13:59

EMO’dan rapor: İnternette hız düşük, vergi yüksek

EMO, bilgi ve iletişim teknolojileri raporu hazırladı: İnternette hız düşük, vergi yüksek.

Paylaş

Derya KAYA
Cem GURBETOĞLU
Ankara

EMO'nun bilgi ve iletişim teknolojilerine ilişkin hazırladığı raporda Türkiye'nin bu alanda dünyanın gerisinde kaldığına dikkat çekildi. Türkiye'nin iletişim altyapısında ciddi eksikliklerin olduğuna dikkat çekilen raporda, Türkiye'nin bu altyapıyla 5G sistemine geçmesinin mümkün olmadığını belirtildi.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Türkiye'nin bilgi ve iletişim teknolojilerindeki altyapı, erişim ve kullanım sorunlarına ilişkin bir rapor hazırladı. EMO Genel Merkezinde gerçekleşen basın toplantısıyla açıklanan "EMO Bilgi ve İletişim Teknolojileri Raporu-2016/Bilgi ve İletişim Teknolojileri Yoksulluğu" raporunda Türkiye'nin bilgi ve iletişim teknolojileri konusunda dünyadaki durumu ve temel sorunları saptanarak çözüm önerilerine yönelik değerlendirmelerde bulunuldu. EMO Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Yeşil, bilgi ve iletişim teknolojilerinin günümüzde ekonominin öncelikli alanı olduğunu belirterek, telekomünikasyon altyapısındaki sorunların, dışa bağımlılığın, erişim ve kullanım sorunlarının mühendislik faaliyetleri açısından büyük sorunlar yarattığını kaydetti. EMO olarak, konunun detaylı bir şekilde değerlendirildiğini belirten Yeşil, raporda temel sorunların saptanarak, çözüm önerilerine ilişkin değerlendirmelerde bulunduklarını belirtti.

'TÜRKİYE İLETİŞİMDE GERİLİYOR'

Raporu paylaşan EMO Bilgi ve İletişim teknolojileri Komisyon Başkan Yardımcısı Elektrik Mühendisi Alpaslan Güzeliş Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) tarafından yayınlanan 2016 Bilgi Toplum Ölçüm Raporu BİT Geliştirme Endeksinde Türkiye'nin 175 ülke arasında geçen yıla göre gerileyerek 70. sırada yer aldığını kaydetti. Alt endeksler olan erişimde 81. ve kullanım endeksinde 76. olduğuna dikkat çeken Güzeliş, verilerin Türkiye'nin eğitimli insan gücüne rağmen bilgi ve iletişim teknolojilerine erişim ve kullanımda geri kaldığını gösterdiğini söyledi. Türkiye'de uygulanan vergilendirme ve teknolojik dışa bağımlılık yüksek olduğunu söyleyen Güzeliş, bu durumun kullanım ve erişim güçlüğü yarattığını kaydetti. Güzeliş, bilgi ve iletişim teknolojilerinde giderek artan yoksullaşmaya dikkat çekerek, Türkiye'nin Afrika ülkeleri konumuna geldiğini söyledi. 

'5G'YE GEÇMEK MÜMKÜN DEĞİL'

Türkiye'de sabit telefon aboneliğinin hızla gerilediğinin de altını çizen Güzeliş, cazip fiyat tekliflerinin oluşturulamamasını, altyapı yatırım sorunları yaşanmasını ve kar öncelikli işletmecilik anlayışını gerilemenin sebepleri arasında gösterdi. Güzeliş, Türk Telekom'un bünyesinde atıl halde bulunan yeraltı ve yerüstü altyapıyı diğer işletmeciler ve servis sağlayıcılarla paylaşıma açmamasının da bilgi ve teknoloji gelişiminde engel teşkil ettiğini kaydetti. İletişim konusunda pembe tablolar çizilmesini eleştiren Güzeliş, Türkiye'nin bu altyapıyla 5G sistemine geçmesinin mümkün olmadığını, şu anda var olan 4.5 G tanımlamasının da dünyanın hiçbir yerinde olmadığını ve uydurma olduğunu belirtti. Türkiye'de internet ve kotadaki düşük değerlere dikkat çeken Güzeliş,  fiber optik kablonun bu açıdan önemli olduğunu ancak bu konuda  da yatırımlarının gereksinim doğrultusunda geliştirilemediğini belirtti. Güzeliş, fiber optik kablo altyapısının bugünkünün üç katına çıkarılması gerektiğini sözlerine ekledi. 

'ASGARİ ÜCRETLİNİN MAAŞININ YÜZDE 9.2'Sİ İLETİŞİME'

Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gezgin telefonlarda yüksek vergilendirmeye de dikkat çeken Güzeliş, yüzde 43 ile dünyanın en yüksek vergilendirmesinin Türkiye'de olduğunu belirtti. Güzeliş, vergiler hariç maliyeti bin lira olan bir telefonun ÖTV, KDV, TRT bandrolü ile fiyatının 1.545 liraya yükseldiğini söyledi. Güzeliş, en az iki cep telefonuna sahip 4 kişilik bir ailenin aylık ortalama iki hat için 76.8 lira ve 59 lira sabit internet gideri ile birlikte 135 lirasını iletişim giderlerine ayırdığını söyleyerek bunun asgari ücretli bir ailenin maaşının yüzde 9.2'sine denk geldiğini belirti. Türkiye'nin bu kadar yüksek vergilendirmeye uygun bir yapıya sahip olmadığını söyleyen Güzeliş, ÖTV'nin kaldırılması, KDV'nin düşürülmesi ve TRT bandrolü uygulamasından vazgeçilmesi gerektiğinin altını çizdi. 

Türkiye'de yaklaşık iki haneden birinde bilgisayar bulunmadığını da söyleyen Güzeliş, Türkiye'de internet kullanımına ilişkin açıklanan verilerde de kuşkular olduğunu söyledi. TÜİK ve BTK verilerinin uluslararası şirketlerin verileriyle uyuşmadığını kaydeden Güzeliş, Türkiye'nin bilgi ve iletişimde gösterilenden daha da gerilerde olduğunu kaydetti. (Ankara/EVRENSEL)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

EMEP Aydın il örgütü: Tek adama 'Hayır' demek suç değildir

SONRAKİ HABER

Öğrencilerin ‘Hayır’ sergisi engellendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...