11 Nisan 2017 07:06

Yellen:Kademeli faiz artışları muhtemelen izleyeceğimiz yol 

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen, kademeli faiz artışlarının olası olduğunu belirtti.

Paylaş

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen, kademeli faiz artışlarının olası olduğunu belirterek, Fed'in enflasyon seviyesinin gerisinde kalmak istemediğini söyledi.

Yellen, Michigan Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada, ABD ekonomisi ve Fed'in para politikasına dair değerlendirmelerde bulundu.

Sputnik’in haberine göre, ABD ekonomisinin Fed'in hedefleri olan tam istihdamı ve yüzde 2'lik enflasyon seviyesini yakaladığına işaret eden Yellen, "Kademeli faiz artışları büyük ihtimalle izleyeceğimiz yol olarak gözüküyor. Enflasyon eğrisinin gerisinde kalmak istemiyoruz" dedi.

Yellen, Fed'in faizlerin kademeli artırımında çok beklemesi durumunda ekonominin aşırı ısınabileceğine dikkati çekerek, bu durumda bankanın faiz artırımlarını hızlandırmak zorunda kalacağını, bunun ise resesyona neden olacağını vurguladı.

ABD ekonomisinde işsizlik oranının geçen ay yüzde 4.5'e düşmesi hakkında da yorumda bulunan Yellen, bunun enflasyonu artırabileceğini belirtti.

Yellen, ekonomisinin potansiyel büyüme oranının yüzde 2'nin altında olduğuna inandığını kaydederek, ABD Kongresi'nin ekonomik büyümeyi hızlandırmak için adımlar atabileceğini ifade etti.

Federal Kamu Hesap Verebilirlik Ofisi'nin (GAO) Fed'in para politikası kararlarını denetlemesi olasılığını da değerlendiren Yellen, bunun gerçekleşmesi halinde Fed'in bağımsızlığının sona ereceği konusunda uyarıda bulundu. (EKONOMİ SERVİSİ)
 

ÖNCEKİ HABER

‘Rapor için Akar ve Fidan'dan cevap bekliyoruz’

SONRAKİ HABER

Eşine şiddet uygularken iki aracın arasında kalan erkek yaşamını yitirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa