10 Nisan 2017 17:10

İrmez, Kurkut’la ilgili soru önergesi verdi 

HDP Şırnak Milletvekili Aycan İrmez, Newroz’da polis kurşunuyla öldürülen Kemal Kurkut’a ilişkin soru önergesi verdi.

İrmez, Kurkut’la ilgili soru önergesi verdi 

Paylaş

HDP Şırnak Milletvekili Aycan İrmez, Newroz kutlamaları sırasında polis kurşunuyla öldürülen Kemal Kurkut’un katil zanlısının serbest bırakılması ve dava dosyasına gizlilik kararı getirilmesine ilişkin Başbakan Binali Yıldırım’ın cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi. 

İrmez soruşturma sürerken olayla ilgili getirilen yayın yasağının kamuoyunda derin bir hayal kırıklığıyla karşılandığını belirterek şu soruları yöneltti: “Kemal Kurkut davasıyla ilgili soruşturma dosyasına gizlilik kararı getirilmesinin hukuki gerekçesi nedir? Kemal Kurkut cinayetiyle ilgili soruşturma hangi aşamadadır? Olaydan sonra gözaltına alınıp sorgulanan başka polisler var mıdır? Cinayetin ardından gözaltına alınan polisleri serbest bırakan savcılık ve hakimlik polislerin delilleri karartma ihtimalini göz önünde bulundurmuş mudur? Aynı şekilde ilgili polislerin kaçma ihtimali göz önünde bulundurulmuş mudur?”

İrmez ayrıca gözaltına alınan polislere tutuklama tedbiri kararı uygulanmaması ve olayla ilgili yayın yasağı getirilmesinin ardından soruşturmaya gizlilik kararı verilmesinin kamuoyunda ‘cinayetin üstünün örtülmesi’ olarak algılandığını belirterek “Verilen bu son karar ile kamuoyu vicdanı derinden yara almıştır. Bunun üzerine yürütülen soruşturmayla ilgili kamuoyunu bilgilendirme amacıyla acil bir açıklama yapılacak mıdır?” diye sordu. (HABER MERKEZİ) 
 

ÖNCEKİ HABER

HDP 12 Nisan'da Gündoğdu'da 'Hayır' mitingi yapacak 

SONRAKİ HABER

MHP'nin 31 Mart yerel seçimlerinde için belirlediği slogan belli oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa