İspanya resmen yardım talebinde bulundu

İspanya resmen yardım talebinde bulundu

İSPANYA, bankacılık sektörünü kurtarmak için Avro Bölgesi’ndeki ortaklarından yardım paketini resmen talep etti. Avro Bölgesi ülkeleri de buna karşılık 100 milyar avroya kadar kredi açmayı kabul etti. Acil istenen kredinin miktarı hakkında açıklama yapılmadı.Bağımsız mali müşavirler, bankacılık sektörü

İSPANYA, bankacılık sektörünü kurtarmak için Avro Bölgesi’ndeki ortaklarından yardım paketini resmen talep etti. Avro Bölgesi ülkeleri de buna karşılık 100 milyar avroya kadar kredi açmayı kabul etti. Acil istenen kredinin miktarı hakkında açıklama yapılmadı.
Bağımsız mali müşavirler, bankacılık sektörünü istikrarlı bir hale getirmek için İspanya’nın 62 milyar avroya ihtiyaç duyduğunu açıklamıştı. Ne var ki İspanya ekonomi bakanı, müşavirlik raporları ve IMF tarafından hazırlanan bir raporun sadece başlangıç noktasını oluşturması gerektiğini söyledi.
İspanya resmi kredi başvurusunu ekonomi bakanı Luis De Guindos’un imzasıyla Avro Bölgesi’ndeki maliye bakanlarını buluşturan Eurogroup’a gönderdiği mektupla yaptı. Eurogroup’un başkanlığını Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker yürütüyor.
Mektupta, İspanya’nın talep ettiği kredi miktarını da içerecek mutabakat zaptını 9 Temmuz’a kadar imzalayacağı söyleniyor. Mektupta, talep edilecek olan miktarın bankaların bütün ihtiyaçlarını karşılayacağı ve bunun yanında ihtiyat payı oluşturacağı söyleniyor. Avrupa Birliği’ndeki 17 ülkenin oluşturduğu Avro Bölgesi’nin maliye ve ekonomi bakanları 9 Temmuz’da toplanacak.
İspanya’da gayrimenkul piyasasının çökmesi ardından banka kredileri batık hale gelmişti. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net