10 Nisan 2017 11:28

‘Hayır’ çıkarsa fiili durumun düzeltilmesi gerekecek

Demokrasi İçin Birlik (DİB) adına konuşan Rıza Türmen, 'Hayır çıkarsa fiili durumun düzelmesi için yeni anayasa gerekecektir' dedi.

Paylaş

Demokrasi İçin Birlik’in (DİB) çağrısıyla Ankara’da düzenlenen “Oyum Güvende” etkinliğinde müşahitler buluştu. Referandum günü yapılacakların anlatıldığı buluşmada konuşan Rıza Türmen, “Hayır çıkarsa bahsettikleri fiili durumun düzelmesi için yeni anayasa gerekecektir” dedi. 

Demokrasi İçin Birlik (DİB) adına konuşan Rıza Türmen bütün devlet imkanlarının referandumda evet çıkması için çalıştığını söyledi. Hayır hareketinin Gezi’den bu yana görülmeyen bir harekete dönüştüğünü dile getiren Türmen, bu hareketin içinde yer almanın kendisini heyecanlandırdığını ifade etti. Hayır’ın kendi içerisinde her renkten itirazı içerdiğini belirten Türmen, “Ancak bu hareket ekranlarda yok, valileri, uçakları yok. Ama hayırı ensenizde, havada hissediyorsunuz. Hayır hareketi büyük bir dip hareketidir” dedi. 

Bu süreçte mizahın çok önemli olduğuna dikkat çeken Türmen, mizahın güçsüzlerin güçlüler karşısındaki en önemli silahı olduğunu, bu hareketin de mizahı çok iyi kullandığını söyledi. Bu anayasa teklifinin halkın anayasası olmadığını belirten Türmen şöyle konuştu: “Halka rağmen halkın dışında, hükümet tarafından hazırlanan bir anayasadır. Hükümetler, meclisler anayasa yapmaz, kanun yaparlar. Anayasayı halk yapar. Referandumda oylanan halkın geleceğidir ve bu nedenle hayır çıkarmak zorundadır. Ancak bu hareket referandumdan sonra da devam etmelidir. Bu hareketin hayır çıktıktan sonra yeni bir Türkiye, yeni bir demokrasi çıkması için uğraşmalıdır. Çoğulcu, katılımcı bir demokraside ancak buradan çıkacaktır. Hayır çıkarsa bahsettikleri fiili durumun düzelmesi için yeni anayasa gerekecektir. Cumhurbaşkanı yetkilerin kısıtlanması, tarafsız hale getirilmesi, yeni bir seçin yasasının çıkması ve seçim barajının kaldırılması gerekecektir. Yeter ki demokrasi için birlikte olalım.” 

SANDIK GÜVENLİĞİ İÇİN SEFERBERLİK

DİB Ankara Koordinasyonu’ndan Dilşat Aktaş da  “Demokrasi İçin Birlik’in dört aylık bir süreci oldu. Birlikte hayır diyerek başladı hikayemiz. Yola çıkarken hedefimiz hayırları çoğaltmaktı. Güçlü ve kolektif bir hayır çalışması yürütmekti ve bunu başardık. Hayır kervanı evetin kuşattığı Anadolu kentlerine gitti. Kadınların hayırı ile neden hayır diyeceğimizi anlatmakta zorlanmadık. ‘Yaşamak istiyoruz’ dedik. Hayır için olduğu gibi şimdi de sandık güvenliği için seferberlik başlatıyoruz” diye konuştu. 

Yapılan konuşmaların ardından hukukçular referandum günü sandıklara görev alacaklara hak ve görevlerini anlattı. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Muhasebeciler: Denetimsiz yönetime ‘hayır’ diyoruz

SONRAKİ HABER

Parasını alamayan inşaat işçisi intihara kalkıştı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...