10 Nisan 2017 02:34

Balıkesir’de açılış tepkisi: Bitmeyen hastaneyi açtılar

Balıkesir'de referandum çalışmaları sürerken vatandaş, yıllardır bitirilmeyen hastanenin referandum öncesi açılmasına tepki gösterdi.

Balıkesir’de açılış tepkisi: Bitmeyen hastaneyi açtılar

Paylaş

Taylan KUŞDOĞAN
Balıkesir

Tüm yurtta olduğu gibi Balıkesir’de de referandum çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Şehrin her tarafında stant ve anons aracına rastlamak mümkün.  Referandumun nabzını tutmak için dolaştığımız kent merkezinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 6 Nisan’da katıldığı açılış töreni konuşuluyor. Söz konusu törende Erdoğan şehir hastaneleri projesi kapsamında yapılan 1000 yataklı şehir hastanesinin açılışını da yaptı. Vatandaşlar ise, referandum mitingine çevrilen açılış törenine tepkili, “Erdoğan gelecek diye altyapısı, gerekli hijyen etütleri yapılmadan hastanenin açılışını yaptılar” diyorlar. Dolmuş durağında bekleyen iki kadının kendi aralarında konuşurken kulak misafiri olduğumuz diyaloğu ise şu şekildeydi: “Sırf ‘evet’ oyu almak için bu riske değer mi? Çocuklarımız yaşlılarımız var evet için ölsünler mi bu insanlar.”

BALDEP’İN ‘HAYIR’ ÇALIŞMASI BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR

“Hayır”ı örgütleyenlerin çalışmaları ise son iki haftadır daha da hızlanmış durumda. Özellikle 30 kurumun bir araya gelerek oluşturduğu Balıkesir Demokrasi ve Emek Platformu’nun (BALDEP) alanlara çıkması, çalışmaların daha geniş kesimlere ulaşmasına zemin hazırladı.

BALDEP’in bildiri dağıtımına denk geliyoruz. Birçok sokakta Balıkesir halkı “hayır” önlükleri giyerek çalışma yürütenleri ilgiyle karşılıyor.

Şehir merkezinde referandumda neden “hayır” dediklerini anlatan ve aynı zamanda bildiri dağıtanlara işyerleri ve evlerinin balkonundan alkışlarla destek  verenleri  görüyoruz.

‘ERDOĞAN’I SEVERİM AMA TEK ADAM OLMAZ’

Bildiri dağıtımı sırasında “hayır” imzalı bildirileri almayan vatandaşlar da oldu. Bazıları “Biz zaten hayırcıyız bunları evet diyenlere verin onları ikna edin” diyerek geri çevirirken, bildiri dağıtanların yanına yaklaşan bir teyze de “Çocuğum bu bazen sizin bildirileri almadan geçenler var ya onlara bakıp da üzülmeyin, onlar korkudan almıyorlar. Hepsi ‘hayır’ diyecek onların” diyor.

“Hayır” bildirisi dağıtanlar pazar yerinde tarladan toplayıp getirdiği ürünlerini satan bir teyzeye soruyorlar referandum hakkındaki görüşlerini. “Kızım tek adam olmaz ben bir tek bunu bilirim başka da bir şey demem. Ben bu Erdoğan’ı çok severim o ayrı ama tek adam olmaz” diye yanıt veriyor.

ÖNCEKİ HABER

Ceylanpınar’da önemli gelişme: Parmak izleri eşleşmedi

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa