09 Nisan 2017 14:56

Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri veriliyor    

20. Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri’ni kazananlara ödülleri, gazeteci Metin Göktepe'nin doğum günü olan yarın verilecek.

Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri veriliyor    

Paylaş

Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri Komitesi’nden yapılan açıklamada 20. Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri’ni kazananlara ödüllerini Metin Göktepe'nin doğum günü olan 10 Nisan’da (yarın) verileceği duyuruldu.

Bu yılki ödül töreni Kadıköy'deki Barış Manço Kültür Merkezi'nde yapılacak. Saat 15:30'da başlayacak ödül töreninin ardından, sanatçı Hüsnü Arkan'ın konseri gerçekleşecek. 

GÖKTEPE GAZETECİLİK ÖDÜLLERİ’Nİ KİMLER KAZANMIŞTI?

Bu yılki yarışmada, kazananları; Bülent Özdoğan, Ceren Sözeri, Celal Başlangıç, Esra Arsan, Fatih Polat, Fikret İlkiz, Işıl Özgentürk, Kamil Tekin Sürek, Mehveş Evin, Nazım Alpman, Pınar Öğünç, Pınar Türenç, Ragıp Zarakolu, Yasemin İnceoğlu ve Zehra Kafkaslı’dan oluşan jüri belirlemişti.  

Bu yılki yarışmada yazılı ve görüntülü haber ile fotoğraf ve yerel gazetecilik ödüllerine ek olarak, üç jüri özel ödülü verilmesi kararlaştırılmıştı.

Cansu Pişkin, Evrensel Gazetesi’nde 1 Mart 2017 günü, “Raydoaktif skandal!” başlığı ile yayımlanan haberiyle yazılı haber ödülüne değer görüldü.

Görüntülü haber ödülünü, 28 Kasım 2016’da BBC Türkçe’nin internet sitesinde yayımlanan, “Gözaltında işkence iddiaları: Tanıklar anlatıyor” başlıklı haberleriyle BBC Türkçe Muhabiri Selin Girit ve kameraman Göktay Koraltan kazandı.

Evrensel Gazetesi Muhabiri Tamer Arda Erşin, son Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 72 akademisyenin ihraç edildiği Ankara Üniveritesi’ndeki protestoya polisin köpekli müdahalesi sırasında çektiği ve Evrensel Pazar’da 12 Şubat 2017 tarihinde yayımlanan “Hayır gitmiyoruz” isimli fotoğrafıyla fotoğraf ödülünü aldı.

Yerel gazetecilik ödülünü ise, Deniz Çaba İzmir Life Dergisi’nin 2016 Mayıs sayısında yayımlanan “Mülteci Olmak: Bu kez onlar anlatıyor” başlıklı haberiyle kazandı. 

Jüri, 21 Mart 2017 günü, Diyarbakır’da düzenlenen Newroz kutlamaları başlamadan önce, üniversite öğrencisi Kemal Kurkut’un polis tarafından öldürülmesini, çektiği “Li Ser Sûc - Suçüstü” adlı fotoğraflarıyla belgeleyen DİHABER muhabiri Abdurrahman Gök’ü, gerçeğe yaptığı önemli tanıklıkla Jüri Özel Ödülüne değer gördü.

Cumhuriyet Gazetesi’nden Canan Coşkun ve bianet’ten Elif Akgül de, 18 Ocak 2017- 20 Ocak 2017 tarihleri arasında yayımlanan ve birlikte hazırladıkları Hrant Dink cinayeti davasının 10 yılını anlatan 'Hrant’sız 10 Yıl' başlıklı dosya haberleriyle Jüri Özel Ödülü'nü kazandı.

100 gündür cezaevinde bulunan Gazeteci Ahmet Şık da, Cumhuriyet Gazetesi’nde 8-13 Aralık 2016 tarihleri arasında yayımlanan “15 Temmuz’un şifreleri” başlıklı yazı dizisiyle önemli bir döneme yaptığı tanıklıkla Jüri Özel Ödülü'nü aldı. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

‘Simit satarım yine de bu sisteme minnet etmem’

SONRAKİ HABER

Soma Maden Katliamı davasında Can Gürkan'a ödül gibi tahliye kararı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa