25 Haziran 2012 08:19

Ankara Barosu ‘gelincikleri’ soruşturuyor

Ankara Kadın Platformu, kadına yönelik şiddete karşı mücadele yürüten bir üyesi hakkında soruşturma açan Ankara Barosunu Adliye önünde protesto etti. “Baro, kadın düşmanlığı yapıyor” diyen kadınların eylemini Ankara Barosu görevlilerinin fotoğraflaması da dikkat çekti. Ankara Kadın Platformu üyesi kad

Ankara Barosu ‘gelincikleri’ soruşturuyor
Paylaş


‘KADIN DÜŞMANI BARO İSTEMİYORUZ!’

Kadınlar, “Baroları uyarıyoruz. Kadın düşmanlığını bırakın” pankartı ile “tecavüze sessiz kalmayacağız”, “Baro, tecavüzcülere değil, kadınlara sahip çık”, “Kadın düşmanı baro istemiyoruz” yazılı dövizler taşıdı. Şiddete, artan kadın cinayetlerine, tecavüzlere ve tacizlere karşı mücadele eden kadın avukatlar ise “Bizi de alın” yazılı dövizlerle Adliye önündeydiler.  Kültür Sanat Sen yöneticilerinin de katıldığı eylemde konuşan Elçin Yılmaz burada yaptığı açıklamada, “Bu ülkede kadın olmak bize acı bir biçimde öğretti ki; taciz ve tecavüz  davalarında failler değil, kadınlar yargılanıyor” dedi. Yılmaz, soruşturulan Avukat Candan Dumrul’un protesto ettiği Muğla Barosu Başkanı Mustafa İlker Gürkan’ın  tecavüzcülerin savunmasını yaparken, tecavüze uğrayan kadının tüm özel hayatını didik didik ettiğini, kadının annesini ve avukatlarını tehdit ettiğini hatırlattı.

ANKARA BAROSU VAHİM BİR NOKTADA

Yılmaz, “Demokratik bir hakkın kullanımından ibaret olan bir eylemi yargılamak, katılan kadını soruşturmak, otoriter, baskıcı, vesayetçi zihniyetin uzantılarıdır. Ankara Barosunun vardığı vahim nokta açısından son derece dikkat çekicidir” dedi.

Yılmaz, bu kez tacizcinin avukatı olan  Çanakkale Baro Başkanı tarafından hakkında dava açılan Kültür Sanat Sen Yöneticisi Deniz Özsaygı’nın yaşadığı olayın da benzer olduğunu ifade etti. “Biz biliyoruz ki kadına yönelik şiddet sadece lafta kalan prestijli projelerle yürümez. Kadına yönelik şiddet bunun karşısında mücadele eden kadınları cezalandırmakla da önlenemez” diyen Yılmaz, Ankara Barosunu siyasi bir alana girerek disiplin yetkisi sınırlarını aştığını belirtti.

Ankara Barosu Müdürünün de eylemi takip etmesi dikkat çekerken, eylem aynı zamanda bir baro görevlisi tarafından fotoğraflandı. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Roboskî için ‘adalet nöbeti’ tutulacak

SONRAKİ HABER

Kısa mesafeden uçaksavarla vuruldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...