‘Engelsiz bir Türkiye için, engelliler hayır diyor’

Engelli yurttaşlar Taksim Tünel'den Galatasaray Lisesine yürüdü, engelsiz bir Türkiye için hayır çağrısı yaptı.

08 Nisan 2017 20:01
Paylaş

Engelli yurttaşlar, referandumda ‘hayır’ diyeceklerini belirterek Taksim Tünel’den Galatasaray lisesine yürüdü. Yurttaşlara çevreden büyük destek geldi. Galatasaray Lisesinde yapılan açıklamanın ardından eylem son buldu. 

Engelli yurttaşlar adına yapılan açıklamayı Mahmut Kement okudu.  Kement, “16 Nisan Referandumu hayati öneme sahip. Normal şartlarda teklif edilmesinin dahi halkımıza hakaret sayılması gereken bu dayatma ile örneklerini daha önce gördüğümüz tek adam yönetimini yangından mal kaçırırcasına önümüze getiriyor ve onaylamamıza istiyorlar. Bu ucube teklifi red ettiğimizi ve hayır dediğimizi haykırmak için buradayız” dedi.

Yatalak durumda olsalar bile 16 Nisan’da sandığa gideceklerini ve ‘hayır’ diyeceklerini vurgulayan Kement, “Bu referandum sürecinde açık bir şekilde örneğini gördüğümüz adaletsiz uygulamaların kalıcı hale gelmesini istemediğimiz için hayır diyoruz.  Bu anayasa değişikliği teklifi ülkemizin hiçbir sorununu çözmeyeceği gibi tam aksine yeni sorunların doğmasına ve mevcut sorunların derinleşmesine ayrışmalara ve büyük acıların yaşanmasına neden olacağı için hayır diyoruz” diye konuştu. Sosyal devlet anlayışının rafa kaldırıldığını ve engelli haklarında ciddi kısıtlamalara gidildiğine dikkat çeken Kement, “2013 yılında getirilen gelir kriteri uygulanması ile haklarımız sınırlanmış ve on binlerce yurttaşımızın engelli maaşı kesilmiş ve mağdur edilmiştir. Engelli maaşı alabilen çok az sayıda insan kalmıştır. Sosyal destekler sembolik nitelikte yapılmaktadır” dedi. 

Son olarak Kement, “Engelsiz bir Türkiye için, engelliler hayır diyor” diyerek engelli yurttaşları ve tüm halkı bütün engelleri aşarak hayır oyu kullanmaya davet etti. (İstanbul/EVRENSEL)

 

ÖNCEKİ HABER

Mithat Sancar: Bir hayır, kirli ittifaka da hayır demektir

SONRAKİ HABER

Yolsuzluğu açığa çıkarmak istediği için açığa alınan öğretmen intihar etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa