Breivik davasında karar aşamasına gelindi

Breivik davasında karar aşamasına gelindi

22 Temmuz 2011 tarihinde 77 kişiyi öldürdüğü ve 242 kişiyi yaraladığını kabul eden Anders Behring Breivik’in davası sonlandı. Hakimler kararlarını 24 Ağustos’ta açıklayacak.Breivik neden 77 kişiyi öldürdüğünü açıklamak için kürsüye çıktığında ise mahkeme salonunda bulunan kurban

22 Temmuz 2011 tarihinde 77 kişiyi öldürdüğü ve 242 kişiyi yaraladığını kabul eden Anders Behring Breivik’in davası sonlandı. Hakimler kararlarını 24 Ağustos’ta açıklayacak.
Breivik neden 77 kişiyi öldürdüğünü açıklamak için kürsüye çıktığında ise mahkeme salonunda bulunan kurban aileleri dışarı çıktı.
Kendisi kürsüde “Müslüman işgalini” durdurmak istediğini ve akli dengesinin yerinde olduğunu söyleyip beraatını istedi. Breivik’in avukatlarından Geir Lippestad, olaylar sırasında müvekkilinin aklından şiddet değil, aşırı siyasi görüşler geçtiğini söyledi. Savcılık Breivik’in akli dengesinin yerinde olmadığına kanaat getirilmesini istemişti.
Breivik’in avukatı müvekkilinin beraatini istediyse de, bu Breivik’in terrörizm ve kasıtlı adam öldürme suçlamalarını kabul etmemesinden dolayı bir formalite.
Breivik gerçekleştirdiği saldırıları Norveç’in “İslamlaştırılmasını” engellemek için yaptığını iddia etmişti. Avukatları da sunmaya başladıkları son mütalaalarında bunun altını çizdi.
22 Temmuz saldırıları sırasında Breivik önce başkent Oslo’daki hükümet binalarının yakınlarında bomba patlatmış; sonra da Ütöya adasında İşçi Partisi gençlik kolu üyelerine ateş açmıştı.
Norveç hükümeti ise hayatlarını kaybedenlerin anısına iki saldırı alanında anıt inşa edileceğini açıkladı. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net