04 Nisan 2017 04:39

Lapseki referandumu tartışıyor

Referandumu konuştuğumuz Lapsekililer, Avrupa ile yaşanan krize tepki göstererek 'Avrupa’ya gönderemediğimiz kirazlardan hoşaf yaparız artık!' diyor.

Paylaş

Damla YELTEKİN 
Deniz TATAR 
Çanakkale

16 Nisan’da düzenlenecek olan anayasa değişikliği referandumu öncesi Çanakkale’nin Lapseki ilçesinde referandumun nabzını tutmak için vatandaşlarla konuştuk. Kiraz üretiminin yoğun olduğu ilçede üreticiler, son dönemde Avrupa ile yaşanan krizin kendilerini olumsuz etkilediğini söylüyor: “Kriz nedeniyle Avrupa’ya artık kiraz satamıyoruz. Elimizdekilerle hoşaf yapacağız artık !”

Çanakkale köprüsünün bir ayağının geçtiği Lapseki ilçesindeyiz. 16 Nisan’daki anayasa değişikliği referandumu öncesi Lapseki’de de referandum tartışmaları hızlanıyor. Lapseki merkezde ilk olarak bir kahveye giriyoruz. 37 yaşında olan Ali isimli bir kişiyle konuşuyoruz. 

‘Hayır’ oyu kullanacağını söyleyen Ali, “Maddelere baktım. Kahveye hazırlıklı geliyorum. ‘Evet’çiler neden ‘evet’ dediklerini bile bilmiyorlar. Erdoğan aşkı onlara ‘evet’ dedirtiyor.” diyor. Lapseki ilçesinin meşhur kirazının ellerinde kaldığını ifade eden Ali, “Hollanda’ya, Rusya’ya Almanya’ya kiraz gönderiyorduk. Ne oldu şimdi? Hepsi elimizde kaldı. Bu kirazlardan hoşaf yapacağız!” dedi. 

Lapseki pazarındaki tezgahtarlar ise referandum hakkında görüş vermekten kaçınıyor. 

Bu sırada insanların cevap verememesini bir bıçak bileyici değerlendiriyor: “İnsanlar cevap vermeye korkuyorlarsa burada bir sorun vardır. Ben kazanarak geldim bugünlere. Ekmeğim için çalıştım. 15 yıldır bunlar ne yaptı? Sen apartman tapusunu bir kişiye veriyor musun? Vermezsin. Ben de vermeyeceğim.” 

‘ACABA SALTANATLIK MI GELECEK?’

Lapseki’de bir kahvehanede karşılaştığımız 30 yaşındaki Halil, referandumda nasıl bir tercih kullanacağını henüz belirlememiş. Değişiklik maddelerine baktığını söyleyen Halil, “Ben ortadayım şu an. Mesela 18 yaşındaki çocuk milletvekili ne yapabilir? Daha olgunlaşmamış. Süper zeka olması lazım. Ama o hikaye” dedi. ‘Evet’ propagandasının kafasını karıştırdığını söyleyen Halil, “evet’çiler referandumdan ‘evet’ çıkması halinde Türkiye’nin ‘süper güç’ olacağını söylüyor. Sanki her şey çok kolaylaşacak gibi konuşuyorlar.” diyor  ve endişelerini anlatıyor: “Bazen düşünüyorum; acaba saltanatlık mı geliyor? Zaten her şey onlarda, 15 yıldır neyi yapamadılar ki? ‘Evet’ çıkarsa ne değişecek?”  Lapseki Öğretmenevinde 72 yaşındaki emekli bir banka müdürü ile konuşuyoruz. ‘Maddeleri çok iyi bilmediğini’ ifade ediyor öncelikle. Tercihinin ‘evet’ olacağını söylüyor ve gerekçelerini anlatıyor: “Bu sistemde partizanlık önlenir. Milletvekilleri iş takipçisi olur. Parlamentoda çalışacak insan olur. Sağ-sol işleriyle uğraşmaktan vekiller iş yapmıyor. Yasa yapmıyorlar” 

‘FESHE YÖNELİRSE HALK CEVABI VERİR’

Son günlerde ‘cumhurbaşkanının fesih yetkisi’ üzerine süren tartışmaları da değerlendiriyor emekli banka müdürü: “Maddelerden sadece fesih konusunda problem var. Halk böyle bir alçaklığı kabul etmez. Bir cumhurbaşkanı fesih düşüncesiyle ‘Görevi nasıl uzatabilir miyim?’ düşüncesiyle hareket ederse halk ona cevabını verir” 

‘ERDOĞAN NE DERSE DOĞRUDUR’

Lapseki’nin köylerinden pazara alışveriş yapmak için gelen birkaç kadınla karşılaşıyoruz. Kadınlar maddeleri okumadıklarını ifade ediyorlar. ‘Evet’ oyu vereceğini söyleyen kadınlar, “Erdoğan’ı seviyoruz. ‘Evet’ demeyi seviyoruz.” diyor. Köyden gelen kadınlardan biri ise “Zar zor kazanılmış bazı haklarımız elimizden gitmesin” diyerek ‘hayır’ oyu kullanacağını ifade ediyor. Pazarda karşılaştığımız 65 yaşında emekli bir öğretmen ise, “MHP’liyim. Ama ‘hayır’ diyorum. Ülke tek bir kişiye emanet edilemez. Herkes bir kişiyle konuşsa, bir ‘evet’çiyi ikna etse yeter” diyor.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Mevsimlerden basketboldayız

SONRAKİ HABER

Adana'da ifade özgürlüğünü kullamanın bilançosu: 11 ayda bin 12 soruşturma

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa