03 Nisan 2017 14:45

‘Altın Bamya’ ödülleri Recep İvedik'e verildi

Sinemada cinsiyetçiliğin üretildiği karakterlere ve filmlere verilen Altın Bamya Ödülleri’nin 9’ncusunun sahipleri belli oldu.

Paylaş

15. Filmmor Gezici Kadın Filmleri Festivali kapsamında, cinsiyetçiliğin üretildiği karakterlere ve filmlere verilen "Altın Bamya” ödüllerine layık görülenler belirlendi. Altın Bamya Film Akademisi tarafından verilen ödüllerde bu sene "Film", "Senaryo", "Erkek Karakter", "Kadın Karakter" ve "Üç Buçuk Bamya" dallarında Şahan Gökbakar’ın Recep İvedik 5 isimli filmine verildi. Ayrıca Mahsun Kırmızıgül’ün Vezir Parmağı filmine ise kadın cinselliğine getirdiği epistemolojik yaklaşım nedeniyle, bir kilo karışık dilberdudağı ve hanımgöbeği verildi. 

  • Recep İvedik

Altın Bamya Akademisi adına yapılan açıklamada, 9’ncu Altın Bamya Ödülleri’ne ilişkin şunlar belirtildi: “Altın Bamya Akademisi’nin saygıdeğer üyeleri sinemamızda kaydedilen gelişmeler karşısında görülen ivedi lüzum üzerine 29 Şubat 2017 tarihinde olağanüstü genel kurul toplantısı yapmıştır. Akademi’nin 1453 üyesinden 1789’unun katıldığı genel kurulda, geleneksel olarak yıllık bir değerlendirme sonucu belirlenen Altın Bamya Ödülleri’nin adaylık kategorisi belirleme ve oylama metotlarında 2016-17 yıllarına mahsus bir değişiklik yapılmıştır.

Türkiye’nin 1400 (yazı ile bin dört yüz) sinema salonunda birden gösterime giren Recep İvedik 5 adlı sinema eserinin Altın Bamya Ödülleri’ ne de bütün dallarda adaylığına, dolayısıyla ödülleri de hak ettiğine oy birliğiyle karar verilmiştir. Altın Bamya Akademisi üyeleri vizyona çıktığı ilk yılda da Altın Bamya ve Üç Buçuk Bamya ödüllerini kazanan Recep İvedik serisinin, beşinci filminde gişe rekoru kırması karşısında gözyaşlarını tutamadıklarını kamuoyuna duyurmaktan imtina etmemeye karar vermiştir. Bu rekorun, ülkemizin ultra-entelektüel gelişmesine ve sinemamıza sağlanan sınırsız olanaklara paralel bir başarı olduğuna kanaat getirmiştir.

ÖDÜLLER RECEP İVEDİK İLE VEZİR PARMAĞI'NA 

  • Vezir Parmağı

Altın Bamya Akademisi olarak, filmin içeriğinde, Recep İvedik başkanlığındaki Türkiye milli takım kafilesinin katıldığı şampiyonada belden aşağı güreşerek altın madalya kazanmasından duyulan kıvançla Film, Senaryo, Erkek Karakter, Kadın Karakter ve Üç Buçuk Bamya dallarında ödüllerin bu filme topyekun ve doğrudan verilmesinden duyulan kıvancın birleşmesini temenni ederiz.

Altın Bamya Film Akademisi bütün resmi ödüllerini Recep İvedik 5' e vermekle birlikte Vezir Parmağı filminin yaratıcılarına, tarihsel süreç içerisinde kadın cinselliğine getirdiği epistemolojik yaklaşım nedeniyle, mansiyon olarak bir kilo karışık dilberdudağı ve hanımgöbeği vermeyi kararlaştırmıştır. Ancak saygıdeğer akademi üyeleri dayanamayıp tatlıları mideye indirmişlerdir. 9. Altın Bamya Ödülleri hepimize afiyet olsun.”

Altın Bamya Ödülü’nün geçen yıl ki sahibi Mahsun Kırmızıgül’ün “Mucize” filmi olmuştu. (DİHABER)
 

ÖNCEKİ HABER

İskenderun’un tek yeşil alanı imara açılıyor

SONRAKİ HABER

Bir günde 8 kentte 9 ayrı noktada orman ve makilikler yandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa