03 Nisan 2017 14:39

Yüksekdağ afişine bir yasak da Hakkari’den

Urfa’dan sonra Hakkari’de de HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın resminin bulunduğu “Hayır” afişleri billboardlardan indirildi.

Yüksekdağ afişine bir yasak da Hakkari’den

Paylaş

HDP’nin referandum kampanyasına bir yasak da Hakkari’den geldi. Hakkari İl Seçim Kurulu’ndan alınan izinle beraber kentin farklı noktalarında bulunan 11 billboarda “Hayır” afişleri asıldı. Afişlerden 2’si üzerinde Yüksekdağ’ın fotoğrafı yer aldığı için söküldü. Polis, afişlerin indirilmesine Urfa 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin almış olduğu kararı gerekçe gösterdi. 

1 Nisan’da Urfa’daki afişler için mahkemenin almış olduğu karar şöyleydi: “Mahkeme kararında şöyle denildi: "HDP Eş Genel Başkanlığı ve Milletvekilliği düşürülen Figen Yüksekdağ Şenoğlu'nun resminin bulunduğu ve resim yanında 'Hayır hepimiz kazanalım Tenê na be' ile kahverengi renk oy pusulası üzerinde 'Tercih Hayır' ibaresi ile HDP Eş Genel Başkanları 26. dönem İstanbul Milletvekili Selahattin Demirtaş ve Milletvekilliği düşürülen Figen Yüksekdağ Şenoğlu'nun resminin bulunduğu ... tespit edilmiş olup hakkında Terör Örgütü Propagandası yapmak suçundan kesinleşmiş cezası bulunan ve bu nedenle Milletvekilliği düşürülen Figen Yüksekdağ Şenoğlu'nun resimlerinin bahse konu pankartlarda asılması ile hakkında hüküm kararı bulunan ve halen cezaevinde bulunan şahsın işlemiş olduğu suçu ve kendisini övücü nitelikte gösterilmeye çalışıldığı, halk üzerinde işlemiş olduğu suçun meşrulaştırmaya çalışıldığından bahse konu(2)pankartın 3713 sayılı TMK'nın 7. maddesince ve 5187 sayılı basın kanununun 25/2 maddesi uyarınca toplatılması, yasaklanması ve görüldüğü yerde el konulması…"

URFA’DA DA TOPLATILMIŞTI 

Mahkemenin bu kararı üzerine Yüksekdağ’ın fotoğraflı afişleri Urfa’da yasaklanmıştı. Karardan sonra HDP'nin 16 Nisan referandumuna ilişkin üzerinde "Birlikte kazanalım Tenê NA be" yazılı, Yüksekdağ fotoğraflı, Urfa merkezde 8 megaleight, 2 kuleboard, 30 billboard ve 20 CLP ile 10 ilçede yer alan 50 billboard afiş toplatılmıştı. 

Öte yandan afişler nedeniyle HDP Hakkari Merkez İlçe Eşbaşkanı Asım Özcan hakkında da soruşturma açılarak, ifadesi alınmak üzere emniyete çağırıldı. (DİHABER)
 

ÖNCEKİ HABER

Ilgaz'ın 45 haneli Serçeler köyünde 25 ev yandı

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa