24 Haziran 2012 12:01

Maraton bitti, mücadele sürüyor

Geride bıraktığımız bir hafta Türkiye tarihine bir sanat ve demokrasi direnişi olarak adını yazdırdı. İstanbul Şehir Tiyatrosu ve Devlet Tiyatrolarının halkın elinden alınmasına, sanatçıya kapatılmasına ve iktidar erkinin oyuncağı haline getirilmesine karşı çıkanlar Kadıköy Selamiçeşme Özgürlük Parkı’ndan 7/24 Ö

Maraton bitti, mücadele sürüyor
Paylaş
Ayşen Güven

İlk günlerinde bir çok basının görmezden geldiği sanat maratonu halkın dahil olduğu ve sahip çıktığı bir eyleme dönüştüğü için kendini giderek daha görünür kıldı. 98 yıllık Darülbedayi mirasına ve birçok taşra semtinde tiyatro izleme fırsatı sunan DT’ye sahip çıkan seyirciler ve sanatçılar meramları anlaşılana kadar susmayacaklarını her gün o sahneden haykırdılar. Guinness gözlemcileri tarafından da takip edilen bu eylem son gününe her gün büyüyen bir kalabalıkla geldi.

MARATON KOŞUSU HENÜZ YENİ BAŞLADI

Sanat Maratonu’nun son günü aslında özgür sanat mücadelesinin başlangıcı olarak kabul edilerek kapanış değil de bundan sonraki eylemlerin örgütlenmesi için bir çağrıya dönüştü. Maraton’un kapanış programını oyunculardan Aslı Öngören ve Julide Kural sundu. Seyircilerin hiç boş bırakmadığı Özgürlük Parkı maratonun son gününde ise hacminden daha fazla bir kalabalığı ağırlamak zorunda kaldı. Julide Kural ve Aslı Öngören sunumlarının arasında Maraton’u başlatan bildirilerini sık sık kalabalık seyirci kitlesine okuyarak hatırlattılar. Sahnedeki her oyun, her müzik, her anonsun ardından Özgürlük Parkı, “Şehrin tiyatrosu yok edilemez” sloganıyla çınladı. Sanatçılar sahneden inerken maraton koşusunun henüz yeni başladığını söylerken, en iyi bildikleri işi yaparak, yani sahneye çıkarak sözlerini söylemeye devam edeceklerini duyurdular.

Maratonun ilk gününde olduğu gibi çeşitli siyasi parti ve kurumların ziyaretleri sürdü. CHP Kadıköy İlçe Örgütü, Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan ve MYK yöneticileri, Türkiye Yazarlar Sendikası yönetim kurulu Sanat Maratonu’nun son gününde katılımlarıyla destek verdi.

BIKMADAN ANLATTILAR

Maraton başlarken amacından o sahnenin neden kurulduğundan haberdar olmayan bir çok seyirci, artık tiyatrolarına sahip çıkmak için orda olmaları gerektiğini bilerek hareket ediyor. Öte yandan sinema filminde izledikleri, bir tiyatro oyununda hayran kaldıkları, bir çok ismi; hemen yanı başlarında onlarla oyun izlerken, yerlerdeki çöpleri temizlerken, sahne dekoru taşırken, sahneden slogan attırırken gören seyirciler Başbakanın “elitist” dediği sanatçılarla aralarında bir mesafe olmadığını çok daha iyi anladılar. Sanat Maratonu boyunca sanatçılar neredeyse tek tek aralarına katılan seyircilere hükümetin attığı bu yanlış adımı, tiyatroların başına gelenleri ve sanata sahip çıkmanın kendi hayatlarına sahip çıkmak anlamına geldiğini bıkmadan anlattılar.

Gece saat on ikiyi bulduğunda Sanat Maratonu’nun Özgürlük Parkı’ndaki durağında sona gelinmiş, ancak tiyatrolar için yapılabilecek daha çok şey olduğunun güvenini kazanmış bir sanatçı ve seyirci kitlesi Özgürlük Parkı’na sığmaz olmuştu.

EN BÜYÜK TEŞEKKÜR SEYİRCİLERE

Sanat Maratonu’nda her gece yarısında bir Şehir Tiyatrosu geleneği olan mumlar hayatlarını kaybeden ustaların anısına sahneye getirildi. Ve tiyatro eylemlerinin bir ritüeli haline gelen kağıt fenerler karanlık gökyüzüne birer umut olarak bırakıldı. Ardından hem maratonun örgütleyicisi olan hem de son günün sunucuları Aslı Öngören ve Julide Kural öncelikle kendilerini yalnız bırakmayan tüm sanat, emek ve meslek örgütlerine, başta gazetemiz Evrensel ve Hayat Televizyonu olmak üzere habercilikleriyle katkı sunan tüm basın yayın organlarına teşekkür ettiler. En büyük teşekkür ise her gün Özgürlük Parkı’nı dolduran seyircilere geldi. Bu defa sanatçılar sahneden seyircileri alkışladılar. Seyircilerin de “Tiyatrolar halkındır” sloganları arasında Maraton’un görünmeyen emekçileri sahneye çağrıldı. Maraton’un gönüllü ekibine teşekkür için Maraton Komitesi tarafından hazırlanan bozuk paradan yapılan madalyonlar hediye edildi. Böylece sanat maratonu yeni bir nefesle tiyatrolarımız ve sanatımız özgür kalana kadar geniş sahneler kurabilmek için, güç toplamak üzere seyirciye veda etti. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Sanatçılar Ankara’da ‘sanatıma dokunma’ dedi

SONRAKİ HABER

Ceza içinde ceza: Cezaevlerinde kadın olmak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...