Malatya

Malatya'da BDP İl Eşbaşkanları ile birlikte 10 kişi tutuklandı

Salı sabahı TEM’E bağlı polislerce evlerinden alınan "KCK" yapılanmasında yer aldıkları iddiasıyla gözaltına alınan BDP Malatya İl Eşbaşkanları Gaffar Bayram ve Zehra Göçen, BDP Malatya İl Başkan Yardımcısı Zeki Kılıçgedik, BDP üyesi Kamber söylemez, Gökhan İmer, BDP Merkez İlçe Başkanı Ali Eren, Eğitim Se

Salı sabahı TEM’E bağlı polislerce evlerinden alınan "KCK" yapılanmasında yer aldıkları iddiasıyla gözaltına alınan BDP Malatya İl Eşbaşkanları Gaffar Bayram ve Zehra Göçen, BDP Malatya İl Başkan Yardımcısı Zeki Kılıçgedik, BDP üyesi Kamber söylemez, Gökhan İmer, BDP Merkez İlçe Başkanı Ali Eren, Eğitim Sen Şube Sekreteri Ali Piro, İHD Yöneticisi Hikmet Kapancı ve Bedri Yıldırım’ın Malatya adliyesinde Savcılık tarafından ifadeleri alındı. Sanıklardan Bedri Yıldırım savcılıkta verdiği ifadeden sonra serbest bırakıldı. Diğer 10 kişiyse tutuklandı Sanık avukatları tutuklama kararına itiraz etmek için çalışmalarına başladı.

Gece geç saatlere kadar süren ifade alma işlemleri sırasında adliye çevresinde bekleyen demokratik kurum temsilcileri ve üyeleri sık sık ‘’faşizme karşı omuz omuza’’ sloganı ifade altında olan tutuklulara destek verdi. Adliye çevresinde polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı gözlendi .

BDP parti meclisi üyesi Mihdi Perinçek Malatya adliyesinde biriken kalabalığa bir konuşma yaparak şunları söyledi: ‘’ Arkadaşlarımız, Bu ülkede artık insanlar ölmesin analar ağlamasın insanlar özgür ve eşit bir ülkede yaşasın diye vermiş oldukları mücadeleden dolayı tutuklandı bu insanları kutluyoruz arkadaşlarımızın tutukluluğunu gerektirecek hiçbir delil veri yok. Siyasi bir kararla bu arkadaşlarımız tutuklanmıştır. tıpkı son 3 yılda olduğu gibi partimize partimizin seçilmişlerine, üyelerine hukuk vicdan ve ahlak dışı siyasi operasyonun bir ayağını da Malatya da gerçekleştirdiler.’’ (Malatya/EVRENSEL)

www.evrensel.net