22 Haziran 2012 22:48

Beklenti çok umut yok

Yeni Anayasa tartışmaları uzun zamandır yazılı ve görsel medyada, köşe yazılarında ve tartışma programlarında sürüyor. Emekçiler ise bu tartışmaların dışında kalıyor. Biz de Küçükçekmece ilçesindeki bir mahalle pazarında görüştüğümüz emekçilere yeni Anayasa yapım sürecinden nele

Beklenti çok umut yok
Paylaş
Rabia Tuncer

Cihan Kaya 12 yaşından beri pazarlarda perde satıyor. “Aynı zamanda açık öğretimde okuyorum. Çalışma koşullarımız yağmurda ve kış aylarında ağırlaşıyor. Yeni anayasaya inancım yok. Hükümetin bunu yapacağına inanmıyorum. Çünkü eğitimi ve sağlığı paralı hale getiren bu hükümet” diyen Kaya, ne zaman bir şey isteseler seslerinin kısıldığını ifade ediyor. Kaya ayrıca “Cezaevi sorunlarının gündeme gelmesi için illa insan mı ölmeli” diye soruyor.

İŞYERLERİ DENETLENMELİ

Meryem Koçak iki çocuk annesi. 10 yıl boyunca gıda üzerine bir laboratuvarda çalışmış, çocuğu olunca işten çıkmak zorunda kalmış. Bebeğini de yanında götürebileceği bir iş arıyor. Tek maaşla geçinmenin zor olduğunu söylüyor. Eğitim sisteminde 4+4+4 sistemiyle ortaya çıkan değişiklikleri eleştiren Koçak, 5.5 yaşındaki çocuğun okulda zorlanacağını söylüyor. İşyerlerinde sigorta primlerinin ödenmediğini, işçi haklarının korunmadığını ifade eden Koçak, Anayasadan beklentisinin öncelikle işyerlerinin denetlenmesi olduğunu dile getiriyor. Cezaevlerindeki yangınlara ilişkin ise insanların cezaevlerine girmemesi için gerekenlerin yapılmasını isteyen Koçak, yeni cezaevi yapmanın çözüm olmadığını ifade ediyor.

KADINLARIN HAKLARI KORUNMALI

56 yaşındaki 3 çocuk annesi Kezban Polat, hükümet yetkililerinin kürtajla ilgili  yaptığı açıklamaları eleştiriyor: “Kadınlar istemediği çocuğu doğurup ne yapacak, nasıl bakacaklar?” Bir kadın olarak ekonomik özgürlüğünün olmasını ve sonrasında emekli olmak istediğini anlatan Polat, emekli olan eşinin eline bakmak istemediğini dile getirerek “Anayasada kadınların hakları korunmalıdır” diyor.
4 çocuğu olan Selim Demir, yaklaşık 6 yıldır pazarda tekstil ürünleri satıyor. Zor şartlarda yaşadıklarını ve ayakta kalmaya çalıştıklarını ifade eden Demir, Zaza bir Kürt olarak anadil talebinin anayasada yer almasını istediklerini ancak bunun zor olduğunu, yapılacağına inanmadığını söylüyor.

ÇÖZMÜYORLAR ÇÜNKÜ ÇIKARLARI VAR

Emekli Mustafa Küçük 63 yaşında ve 3 çocuk babası. 4-5 yıldır da semt pazarlarında çalışıyor. Yaşam koşullarının zor olduğunu dile getiren Küçük, hükümetin esnafın halinden anlamadığını, vergi alırken de esnafı soyduklarını ifade ediyor. Küçük “Hakkımızı aradığımızda ya içeriye atıyorlar ya da komünist diyorlar. Cahil milletiz, cahillik baştan geliyor. Baştakiler ancak birbirleriyle uğraşıyor ve birbirlerine laf atıyorlar. Başörtülü-örtüsüz ayrımı olmamalı. Biz kardeşiz. Bunlar çıkar çevrelerinin çıkardıklarıdır. Çocuğumuzu Kur’an kursuna gönderdiğimizde veya göndermediğimizde ilerici veya gerici mi olacağız? Vekiller önce halkın esnafın durumunu izlesinler sonra yasaları çıkarsınlar. Engelli vatandaş dileniyor. Bir insan olarak yüreğim sızlıyor. Devlet neden bunlara bakmıyor” diye konuştu. Yapılacak Anayasaya ile sorunların çözülmeyeceğini düşündüğünü belirten Küçük şunları söyledi: “Artvinliyim tarım arazilerimizi beton yığınlarına çevirdiler. Ormanlarımızı satıyorlar. Mücadele edeceğiz sattırmayacağız.” Çatışmalar ve ölümlere ilişkin de konuşan Küçük, şunları dile getiriyor: “Birlik beraberlik istiyoruz Askerlerimiz şehit oldu sorunu çözmüyorlar çünkü çıkarları var.” (İstanbul/EVRENSEL)


KOLTUKLARINDA RAHAT RAHAT OTURMASINLAR

Emine Polat, bir çocuk annesi. Geçim koşullarının zor olduğunu eşinin emekli maaşının yetmediğini anlatan Polat, “İyi yaşam koşulları istiyorum. Bunun için de elimden ne gelirse yaparım” diye konuşuyor. Kürtajın yasaklanmasının, merdiven altı kürtajlarla ölümleri beraberinde getireceğini dile getiren Polat, 4+4+4’e öğrenciler, öğretmenler ve veliler için yeni sorunlara neden olacağını düşüncesiyle karşı. Şanlıurfa Cezaevi’nde çıkan yangın ve sonrasında yaşananları üzülerek seyrettiğini ifade eden Polat şöyle devam ediyor: “Bunların olmaması için hükümet, yetkililer sorumluluklarını yerine getirmeliler. Yeni cezaevi yapacaklarına; gençlerimize iş bulsunlar, okul yaptırsınlar. Baştakiler koltuklarında rahat, rahat oturmasınlar.”
Daha önce yurtdışında çalışan Zeki Çelik, 1.5 aydır semt pazarında çalışmaya başlamış. Çelik “Kürtajın yasaklanmasına karşıyım. Cezaevlerindeki olumsuzluklar, sorunlar, bunlara karşı hükümet geç kalmıştır. İnsanların birbirlerine karşı saygılı olmasını ve sevgi göstermesini istiyorum” diyor.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İşçi hakları güvenceye alınmalı

SONRAKİ HABER

Okullar yazın Kur’an kursu oluyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...