Mısırlılar sivil yönetim istedi

Mısırlılar sivil yönetim istedi

Mısır'da gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında askeri yönetimin çekilmesini isteyen yüz binlerce kişi,Tahrir Meydanı'nda toplantı. Yüz binlerce kişi Tahrir Meydanı'nda, “Askeri yönetim düşsün, sivil yönetim istiyoruz” sloganları attı.Toplumun bir çok kesiminin yanı sıra

Toplumun bir çok kesiminin yanı sıra Müslüman Kardeşler tarafından da desteklenen gösteride yüz binlerce kişi ordu aleyhinde gösteri yaptı.

Gösteriye katılan Muhammed Abdulfettah isimli vatandaş, sivil yönetim istediklerini ifade etti. Abdulfettah, “Devrimimize sahip çıkmak için Tahrir Meydanı'ndayız. Halkın istediği yerine gelinceye kadar bu meydana geleceğiz” dedi. Süheyl Muhammed isimli gösterici ise, “Devrimin ardından asker sadece 6 ay kalacağını söyledi. Şu ana kadar 16 ay geçti hâlâ gitmiyorlar. Ülkedeki sıkıntı giderek artıyor. Ahmet Şefik'in aday olması bile devrimde bir şeylerin değişmediği anlamına geliyor. Bunu değiştirmek ve kararı halka bırakmak amacıyla bu meydanı doldurduk” ifadelerini kullandı.

ÇADIRLAR KURULDU

Öte yandan Tahrir Meydanı'nda kurulan çadırlar ise dikkat çekti. Çadırların kurulması halkın talepleri yerine gelinceye kadar Tahrir Meydanı'nda kalacakları yorumunu beraberinde getirdi.

ASKER: ZAFER İLAN ETMEYİN

Mısır'da iktidarı elinde tutan Askeri Konsey ise, cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından zafer ilan eden adayları uyardı. Devlet televizyonu aracılığıyla yayınlanan açıklamada, bu tür açıklamaların “kargaşa ve fitne tohumları ektiği” iddia edildi.

Açıklamada, hangi aday kazanırsa kazansın cumhurbaşkanının yetkilerini budayan kararnamenin yürürlükte kalacağı da ifade edildi.

Müslüman Kardeşler'in adayı Muhammed Mursi seçimi ilk sırada tamamlamıştı. Mübarek döneminin Başbakanı Ahmed Şefik ise seçimi kendisinin kazandığını savunuyor. Mısır Yüksek Seçim Kurulu, iki adaydan gelen itirazların araştırılması için zaman gerektiğini belirterek, seçim sonuçlarını açıklamayı ertelemişti. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net