Dikkat doğayı gezerken para isteyebilirler!

Dikkat doğayı gezerken para isteyebilirler!

Çevre ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü Eğitim Daire Başkanlığı İl Orman Müdürlüklerine gönderdiği yazı da “Bazı faaliyetlerin ücretlendirilmesi” başlıklı yazı daha sonra İl Orman Müdürlüklerine gönderildi. 2010’da il orman müdürlüklerine gönderilen yazıda, &ld

Şerif Karataş

UYGULAMADAN VAZGEÇİLSİN

Söz konusu uygulamanın ilk örneği 21 Martta Muğla’nın Marmaris ilçesinde yaşanmıştı. Uygulamaya amatör doğa yürüyüş kulüpleri, cip safariciler karara tepki göstermişti.

Yeryüzüne Özgürlük Derneğinden Yaban Hayatı Araştırmacısı Selçuk Armağan, söz konusu uygulamanın, “Dünya üzerindeki tüm canlılara ait olan “yaban hayatı” alanlarının ne yazık ki yine ticari bir meta unsuru olarak algılandığını gözler önüne serdi” dedi. Bu uygulamaya göre; amatör olarak dahi olsa bütün dernek, topluluk, doğa sporları kulüpleri gibi kuruluşların yapacağı her türlü orman içi aktivitenin ücrete tabi tutulacağını anlatan Armağan,  “Aynı zamanda da Anadolu topraklarındaki koruma çalışmalarının da büyük sekteye uğrayacağı da açık olarak gözükmektedir. Bugün devletin maddi imkansızlıkları öne sürerek yapmadığı birçok koruma faaliyeti, bu amatör grupların kendi çabalarıyla yaban hayatı alanlarında kuş, sürüngen, bitki ya da memeli hayvan popülasyonlarının dağılımları ile ilgili yaptıkları faaliyetler sonucunda belgelenmektedir” dedi. Hafta sonlarında modern yaşantıdan uzaklaşarak doğa aktiviteleri yapmak isteyenlerden ücret talep edilmesinin akıl dışı olduğunu söyleyen Armağan, uygulamadan acilen vazgeçilmesi gerektiğini söyledi.

‘ÇABAMIZI YÜKSELTELİM’

Dersim Dernekleri Federasyonu Munzur Koruma Kurulu Üyesi Hasan Şen ise, söz konusu uyulamanın hayata geçirilmesi durumunda yaşanacakları şöyle anlattı: “Munzur Vadisini ya da başka bir doğal alanı gezmeye gider resim çekmeye kalkarsanız ücreti ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bu ve benzeri uygulamalar ile birlikte, insanlar bir parçası oldukları doğaya ücret ödemek zorunda kalacağı gibi, aynı zamanda da Anadolu topraklarındaki koruma çalışmalarının da büyük sekteye uğrayacağı ve mücadeleyi kırmaya yönelik bir uygulama olduğunun bilinmesini isteriz.” Söz konusu uygulamaya karşı mücadelelerinin süreceğini belirten Şen, “Bu projelerini, şirketlerini ve bunları savunanları vadilerimize, derelerimize, doğal yaşam alanlarımıza asla sokmayacağız. Doğanın yasalarının egemen olduğu bir yaşam için çabamızı yükseltmeliyiz. Geldiğimiz noktada, gözünü rant hırsı bürümüş paylaşım guruplarının parçası olduğumuz doğadan koparılmamıza seyirci kalmayacağız, doğaya egemen olmadan onunla dost olup hiç bir bedel ödemeden doğada özgürce onu savunarak yaşamaya devam edeceğiz” dedi. (İstanbulEVRENSEL)

www.evrensel.net