‘Duygularımıza oynuyorlar ama kararımız yine hayır’

‘Duygularımıza oynuyorlar ama kararımız yine hayır’

Uğur Ökdemir, 600 kişinin çalıştığı Şahinler Makine işçileriyle AB ülkeleriyle yaşanan krizi ve başkanlık referandumunu konuştu.

Uğur ÖKDEMİR
Bursa

Referanduma sayılı günlerin kaldığı bugünlerde Almanya ve Hollanda’yla yaşanan kriz fabrikalarda da tartışılan konular arasında. 600 kişinin çalıştığı Şahinler Makine işçileri “Hollanda krizi ile duygularımızla oynuyorlar ama kararımız yine hayır” diyor

Ağırlıklı olarak Almanya, Hollanda ve Belçika gibi ülkelere CNC metal işleme makineleri satan Şahinler Makine fabrikasında, son zamanlarda işlerin düştüğünü söylüyor işçiler. Çeşitli sebeplerden birer ikişer işçi çıkarımının olduğu fabrikadaki işçiler, “Daha önce 100 makine satılırken şimdilerde 30 makine satıyoruz” diyor.

Daha önce referandumla ilgili sohbet ettiğimiz ve AKP ve MHP’ye oy veren işçilerin “Resmen ülkenin tapusunu istiyorlar” diyerek hayır dedikleri Şahinler Makine’ye bu kez Almanya ve Hollanda’yla yaşanan kriz sonrası düşüncelerinde bir değişiklik olup olmadığını sormak için gidiyoruz. Krizin başladığı ilk günler, “Herkes bize karşı o yüzden evet demeliyiz” dediklerini belirten işçiler, “Ama geçen bir iki gün sonra Hollanda’da da bir seçim olduğunu öğrendik. Burada danışıklı bir dövüş var. Bizimle dalga geçiyorlar diyerek tekrardan hayıra döndük” diyor. 

SERVİSTE HOLLANDA KRİZİ TARTIŞILIYOR

Hollanda’yla yaşanan krizin fabrikada çok tartışıldığını aktaran bir işçi şunları anlatıyor: “İlk etapta herkeste milli duygular kabardı. Nasıl bize böyle bir şey yaparlar, bizim büyümemizi istemiyorlar dedik. Ama aradan geçen iki üç günde bu hava bir anda değişti. Serviste hep bu konu konuşuldu ve hükümetin samimiyetsiz olduğunu anladık. Kendi çıkarları için bunu yapıyor. İlk başta hayır diyecek olan AKP ve MHP seçmeni işçiler evet demeye dönmüştü ama gerçeği görünce bu kadar da olmaz diyerek hayır diyeceklerini tekrardan dillendirdiler. Hem Hollanda hem de bizim hükümetimiz seçimler yaklaştıkça böyle göstermelik krizlerle kendilerine oy gelmesinin peşinde olduğu ortaya çıktı.”

DUYGULARIMIZ ÇIKARLARA KURBAN EDİLİYOR

Başka bir işçi ise “Şu an bu arkadaşlar daha da öfkeli. Duygularımızı kendi siyasi çıkarlarına alet ediyorlar, ‘Bizleri nasıl kandırdınız’ın peşindeler. Duygularımızla oynuyorlar ama kararımız yine hayır. Biz şu an üretilen makinelerin büyük bir çoğunluğunu bu ülkelere satıyoruz ve işler son zamanlarda çok düştü. Ücretsiz izin konuşuluyor fabrikada. Böyle kendi siyasi çıkarları için göstermelik sorunlar çıkarıp oyun oynayacaklarına işlerdeki bu durgunluğun giderilmesi için uğraşsınlar” dedi.

‘ROLLER DEĞİŞTİ’

MHP’ye oy veren bir işçinin serviste, “Kendi diktatörlüğünü kuruyor” söylemi sonrası evet diyen bir işçinin karşı çıkmasıyla servisin ikiye bölündüğünü söyleyen bir işçi de “Hayır vereceğini söyleyen işçiler daha özgüvenli bir şekilde konuşuyor. Bu durum ilk zamanlarda böyle değildi. İnsanlar hayır demeye korkuyorlardı ama şimdi daha rahatça dillendiriliyor fabrikada. Evet diyen işçiler sessiz çalışıyorlar. Roller değişti desek yeridir şu an” dedi. 

BU KADAR YETKİ KIDEM TAZMİNATINI ORTADAN KALDIRIR

Tüm yetkilerin zaten Cumhurbaşkanı Erdoğan’da olduğunu söyleyen başka bir işçi de şunları söyledi: “Bu bile her şeyi ortaya koyuyor. Kendi sözünün üstüne söz söylenmesini istemiyor, her şeye tek başına karar vermek istiyor. Bir de fabrikada en çok konuşulan konu kıdem tazminatının kaldırılacağı konusu. Kıdem tazminatının kaldırılması olayı da böyle bir gecede çıkarılan bir kararname ile kaldırılması durumunda ne yapılacak kimse bilmiyor. Bu kadar yetki bir kişiye verilirse kıdem tazminatı da kaldırılır, asgari ücret de düşer her şey olur” dedi.

www.evrensel.net