22 Haziran 2012 14:28

Tunus’ta engizisyona karşı kampanya

Tunuslu sanatçılar, son dönemde kendilerine yapılan saldırılara karşı bir imza kampanyası başlattı. “Yeni engizisyon” olarak adlandırdıkları bu dönemde, vicdan hürriyeti, yaratıcılık ve ifade özgürlüklerinin, hatta hayatlarının tehdit altında olduğunu bildiren sanatçılar, dünya çapında faaliyet göstere

Tunus’ta engizisyona karşı kampanya

Paylaş
Alev Yıldırım

Tunus’ta son dönemde sanatçılara karşı baskı artmış, eserlerde “dine küfür” olduğu iddiasıyla sanatçılara karşı bir linç kampanyası başlatılmıştı. Geçtiğimiz aylarda Tunuslu sanatçılara karşı yapılan saldırıların bir kısmı şu şekilde özetlenebilir: Mart 2012’de, Tunus’un merkezinde gerçekleştirilen bir tiyatro gösterisi binlerce Selefi’nin saldırısına uğradı. Yine aynı ay, halka açık konferanslarda entelektüellere saldırıldı. Mayıs 2012’de, bir tiyatro profesörüne bariz bir fiziksel saldırı gerçekleştirildi ve bu durum cinayete teşebbüs olarak değerlendirildi. Bütün bu saldırılar halka açık yerlerde gerçekleştirilmesine rağmen, polis herhangi bir müdahalede bulunmadı.

Tunuslu sanatçılar hakkındaki en büyük linç girişimi ise 1-10 Haziran arasında gerçekleştirilen “Printemps des Arts” adlı sergi esnasında ve sonrasında gerçekleşti. Aşırı İslamcılar tarafından, sergilenen eserlerin dine küfrettiği iddiaları yayılırken, Facebook’taki İslamcı gruplar da bu eserlerin bazıları ve bu sergide olmayan bazı eserler montajlanarak halk provoke edildi. Dine küfür olarak nitelenen eserler arasında, sakallı bir adamın karikatürü, taşlanan bir kadın kurgusu, bir çocuğun okul çantasından çıkan karıncaların “Allah” yazısı oluşturması var.

“Printemps des Arts” sergisi sonrasında yapılan kışkırtmalar tepkileri çığ gibi büyüttü ve eserlerin sergilendiği Abdelliya Sarayı’na büyük bir saldırı gerçekleşti.

Selefilerin öncülük ettiği grup, sanat eserlerini yakarak özel veya kamuya ait alanları yağmaladı. Polisler ve göstericiler arasındaki çatışma sonucu onlarca kişi yaralandı ve bir Selefi hayatını kaybetti. Hükümet ise, sanatçılara karşı yapılan bu linç girişimine karşı, sanatçıları dini sembollere saldırmakla suçladı. Yetkililer, oluşan kafa karışıklığından faydalanarak Abdelliya’yı kapattılar.

Sanatçılar, Kültür Bakanı Mehdi Mabruk’un da, sergi organizatörlerine dava açtığı ve sergi merkezini kapattığı için, sanatçılara yapılan karalama kampanyasına katıldığını iddia ediyor.  Görsel Sanatlar Sendikası, Kültür Bakanı dahil üç bakan hakkında dava açacaklarını yaptıkları basın konferansında duyurdu.

Tunuslu sanatçılar, uluslararası dayanışma için, http://getir.net/7hft adresindeki imza kampanyasına destek bekliyor. (DIŞ HABERLER)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

‘Ağırlaştırılmış mahpus rejimini durdurun’

SONRAKİ HABER

Bosna Hersek'in Srebrenitsa şehrindeki maden ocağında göçük: 2 ölü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa