28 Mart 2017 17:18

'Allah' soyadına izin çıkmadı

ABD'nin Georgia eyaletinde, bebeklerine 'Allah' soyadını vermek isteyen bir ailenin başvurusu yetkililer tarafından reddedildi.

'Allah' soyadına izin çıkmadı

Paylaş

Amerika Birleşik Devletleri’nin Georgia eyaletinde, bebeklerine Allah soyadını vermek isteyen bir ailenin başvurusu reddedildi.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Bilal Walk ve Elizabeth Handy, 22 ay önce doğan kız bebeklerine ZalyKha Graceful Lorraina Allah adını vermek istedi. Kamu Sağlığı Kurumu ise bebeğin, anne ya da babasının soyadlarından birini ya da iki soyadını birden alması gerektiğini belirtti.

Elizabeth Handy ve Bilal Walk ise bebeğin resmi olarak isimsiz bırakıldığını savunarak karara tepki gösterdi.

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU), aile adına eyalet yönetimine dava açtı.

Bilal Walk Atlanta Journal-Constitution’a yaptığı açıklamada, “yüce” olduğu için bebeklerine Allah soyadını vermek istediklerini belirtti ve “Bu adil değil, bireysel hakkımız çiğnendi” dedi.

Ancak eyalet avukatları yasanın net olduğunu ve doğum kayıtları için bebeklerin ebeveynlerinin soyadlarını taşıması gerektiğini savunuyor.

Avukatlar aileye gönderdikleri mektupta, ZalyKha’nın doğum kaydı yapıldıktan sonra ailenin bebeğin soyadını değiştirmek için yüksek mahkemeye başvurabileceğini yazdı. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Aydınlardan ‘Demokratik Türkiye’ için ‘Hayır’ çağrısı

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa