Vanlı çocuklar fotoğraflarıyla Ankara’da

Vanlı çocuklar fotoğraflarıyla Ankara’da

VAN’da depremzede çocukların çektiği fotoğraflardan oluşan sergi İstanbul, Van, Diyarbakır’ın ardından yarın Ankaralılarla buluşacak.Depremlerden dolayı bir milyondan fazla insanın yaşamı alt üst oldu. Van’da yaşanan bu durum en çok da çocukların hayallerini, oyunlarını alıp götürdü. Depremler sonrasında

VAN’da depremzede çocukların çektiği fotoğraflardan oluşan sergi İstanbul, Van, Diyarbakır’ın ardından yarın Ankaralılarla buluşacak.

Depremlerden dolayı bir milyondan fazla insanın yaşamı alt üst oldu. Van’da yaşanan bu durum en çok da çocukların hayallerini, oyunlarını alıp götürdü. Depremler sonrasında nüfusun yarısından fazlası göç etmek zorunda kaldı, belki de hiç bilmedikleri şehirlere, alışık olmadıkları sokaklara.

Geriye kalanlar ise soğuk kış şartlarında yaşamaya mahkum oldu. Çocuklar bu zorlu yaşamın kıyısında kaldılar, uzun kış mevsiminde hiç alışık olmadıkları su damlayan çadırlarda hayata tutunmaya çalıştılar, kimisi de tutuşan çadırlarda can verdi. Soğuk, uzun kış mevsimi ve sürekli meydana gelen artçı sarsıntılardan dolayı her geçen gün Van’da yaşam daha da zorlaştı.

İLK KEZ FOTOĞRAF ÇEKTİLER

Deprem mağduriyeti yaşayan insanların yaşamlarını, çocukların bakış açısı ile görmenin ve anlamanın, çocukların penceresinden bakıldığında daha iyi görülecektir. Onların yaşadıkları tramvayı da göz önüne alarak onlara bir ifade alanı oluşturmak üzere, Van Belediyesinin mahallelerde kurduğu çocuk etkinlik çadırlarında açılan çocuklar için fotoğraf atölyesi, 3 ayrı mahallede yaşları 9 ile 15 arası 45’e yakın çocuk ile sürdürülmekte. Çocukların çoğu ilk kez fotoğraf çektiler ve şimdi hepsinin ilk kez bir fotoğraf makinesi oldu.  

Çocuklar bu makinelerle, yaşadıklarını, gördüklerini fotoğraflara aktardılar. Çektikleri fotoğraflara yorumlar yazdılar. Şimdiye kadar İstanbul’da Boğaziçi Üniversitesinde, Diyarbakır’da, Van’da ve Bahçe Saray Kültür Sanat Festivali’nde sergilenen fotoğraflar, 24-25 Haziranda ise Ankara Yüksel Caddesi’nde açılacak.

YARDIMLARLA ATÖLYE DEVAM EDECEK

Gelecek yardımlarla atölye çalışmalarının devam edebilmesi için bir yer düşünüldü ve burada çocuklarla atölye çalışmaları devam edecek. Ankara’da açılacak olan sergi sonunda fotoğraflar satılacak, elde edilecek gelir, temmuz ayında Van Belediyesinin açacağı kültür merkezinde oluşturulacak çocuk atölyelerine aktarılacak. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net