Buca Cezaevi önünde ‘Barış ve Adalet Nöbeti’

Buca Cezaevi önünde ‘Barış ve Adalet Nöbeti’

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) İzmir bileşenleri Buca Cezaevi önünde “Barış ve Adalet Nöbeti” tuttu. HDK, son birkaç günde Urfa’da başlayıp Antep, Adana, Ceyhan, Osmaniye ve Karaman'da devam eden cezaevi isyanlarına karşı Adalet Bakanı Sadullah Ergin’i istifaya çağırdı.Dün Buca Cezaevi önünde bi

Dün Buca Cezaevi önünde bir araya gelen HDK üyeleri “Adalet Bakanı istifa, herkese adalet herkese can güvenliği” pankartını açtı.

Sık sık “Adalet ve barış için nöbetteyiz” ve “Adalet Bakanı Ergin istifa” sloganlarını atan HDK’liler adına açıklamayı Şengül Umutlu yaptı.

Kısa bir süre içinde birkaç cezaevini saran ve giderek aynı koşulların yaşandığı tüm cezaevlerini sarması muhtemel olan bu yangın karşısında acilen çözüm bulunması gerektiğinin altını çizen Umutlu, “Cezaevlerinde yükselen duman sadece tutuklu ve hükümlü ailelerini değil, insanım diyen herkesi tedirgin etmeye devam ediyor. Bunaltıcı sıcaklar karşısında hayvanların barınamayacağı koşullarda tutulan tutukluların sesine kulak verilmeli ve hızla çözüm bulunmalıdır” diye konuştu.

Açıklamanın ardından cezaevi önünde 10 dakikalık oturma eylemi yapılarak eylem sonlandırıldı.

KOCAELİ'DE BASIN AÇIKLAMASI

Kocaeli’de de Halkların Demokratik Kongresi, Çağdaş Hukukçular Derneği, Özgürlük ve Dayanışma Partisi ve Halkevleri’nin ortak katılımıyla cezaevlerinde yaşanan katliamlara ilişkin bir basın açıklaması yapıldı. Belediye İş Hanı önünde gerçekleştirilen basın açıklamasında ‘Cezaevlerinin toplama kampı olmadığına’ değinildi. ‘Herkese adalet ve can güvenliği!’ pankartı açıldı ve ‘Zindanlar boşaltılsın’ çağrısı yapıldı. (HABER MERKEZİ)


ADALET BAKANI İSTİFA ETSİN

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eskişehir Meclisi Urfa Cezaevinde yaşananlarla ilgi dün eylem yaptı. İl Sağlık Müdürlüğü önünde bir araya gelen HDK Eskişehir Meclisi,  Adalar MİGROS önüne yürüdü. Burada kitle adına basın açıklaması yapan Enver Tek, yaşananların sorumlusu olan adalet bakanını istifa etmeye çağırdı.

Ülkede hükümetin politikalarına karşı çıkan, vatandaş olarak beklentilerini ifade eden herkesin cezaevlerine doldurulduğunu söyleyen Tek, cezaevinde kalan 132 bin tutsağın yüzde 55’inin tutuklu geri kalanının da hükümlü olduğunu belitti. İnsanların peşinen suçlu görülüp cezaevine konduğuna dikkat çeken Tek, “Hantal yargı sistemi ve Terörle Mücadele Kanunu, Türk Ceza Kanunu gibi antidemokratik uygulamalarla cezaevlerini işkencehaneye çevirenler hükümet yetkilileridir” dedi.

Şanlıurfa’dan sonra Antep, Adana, Ceyhan, Karaman Cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülerin dayatılan insanlık dışı koşullara karşı hayatlarını ortaya koyma yolunu seçtiklerini söyleyen Tek, çok sayıda yaralı var. Cezaevlerinden yükselen duman, sadece tutuklu ve hükümlü ailelerini değil, insanım diyen herkesi tedirgin etmeye devam ediyor. Zira Türkiye, yarın nerde nasıl patlayacağı bir sorunla karşı karşıyadır” dedi. Cezaevlerinin toplama kampı olmadığına dikkat çeken Tek, AKP hükümetinin cezaevlerinde askeri darbe dönemlerini ve faşist yönetimlerce uygulanan dönemlerle eş değer uygulamalara imza attığını söyledi.
(Eskişehir/EVRENSEL)

www.evrensel.net